Çevre
Giriş Tarihi : 10-08-2021 00:30   Güncelleme : 14-08-2021 03:04

Bakan Pakdemirli: 270 orman yangınından 268'i kontrol altında

Bakan Pakdemirli, Türkiye'yi cehenneme çeviren orman yangınlarında son duruma ilişkin açıklama yaptı. Pakdemirli, "270 orman yangınıyla uğraştık, 267'si kontrol altında... 3 orman yangını için çalışmalar devam ediyor" dedi. Pakdemirli, daha sonra sosyal medya hesabında, Aydın-Bozdoğan'daki yangının da 6 saatlik bir çalışma sonucu kontrol altına alındığını duyurdu.

Bakan Pakdemirli: 270 orman yangınından 268'i kontrol altında

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Marmaris Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası'nda yaptığı açıklamada, "Muğla'da Köyceğiz ve Milas, Aydın'da Bozdoğan yangını devam ediyor" dedi.

"Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde sürüyor"

270 orman yangınından 267'sinin kontrol altına alındığını ifade eden Pakdemirli, "Üç orman yangını için çalışmalar devam ediyor. Köyceğiz'de yangın vadiye hapsolmuş şekilde devam ediyor ama kontrol altında diyemiyoruz. Kontrol altına alınan yerlerde dıştan içe doğru soğutma işlemi uyguluyoruz. Arazözler en ufak duman kalmayacak şeklide çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"Gönüllüler e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler"

Orman yangınlarıyla mücadelede gönüllü olarak bulunmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini de belirten Pakdemirli, gelecekte yangın kontrol şeritlerinin daha geniş olacağını kaydederek, "Hiç kimse endişe etmesin, ormanlarımız yeniden küllerinden doğacak" diye konuştu.

"Devlet buradadır, kimseyi mağdur etmeyeceğiz"

Muğla'da orman yangınlarında 4500'e yakın arı kovanının zarar gördüğünü açıklayan Pakdemirli, sözlerini şöyle sürdürdü:

9 ilde, 26 ilçe, 180 köyde, 7735 çiftçimizin hasar tespit çalışması yapıldı. Türkiye'nin çam balı merkezi olan Muğla'da bu konuda yaraları saracağız, yeni bal ormanları tesis edeceğiz. Devlet buradadır, yangından zarar gören kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Özellikle büyükbaş, küçükbaş ve arı kovanı zararlarının tamamını hibe olarak ödüyor olacağız. Bitkisel üretim alanlarının yeniden tesisi için ihtiyaç duyulan tohum, fide ve fidanı bedelsiz temin edeceğiz.

Yunanistan'daki orman yangını

Yunanistan'daki orman yangınıyla ilgili de konuşan Bakan Pakdemirli, "Yunanistan'ın bizden talebi var. Olumlu bakıyoruz. İki 40 tonluk OGM'nin kullanmış olduğu uçak hazırlanmış olup ilgili ülke Dışişleri Bakanlığı'ndan işlemleri tamamlanması halinde yola çıkacak" dedi.

Aydın-Bozdoğan'daki yangın da kontrol altında

Bakan Pakdemirli, daha sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde akşam saatlerine doğru çıkan orman yangının kontrol altına alındığını duyurdu.

İki helikopterin yanı sıra, karadan Orman İşletme Müdürlüğü ve Bozdoğan Belediyesi itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği yangın, yaklaşık 6 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alındı.

Ekiplerin bölgedeki soğutma çalışmaları ise sürüyor.