Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2020 23:53   Güncelleme : 09-09-2020 03:10

Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Biz savaştan yana değiliz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege, Akdeniz ve Kıbrıs'taki gelişmelerle ilgili olarak, "Biz anlaşmalara, mahkeme kararlarına, teamüllere saygılıyız. Yaptığımız tüm ikili anlaşmalar çerçevesinde sorumluluklarımız neyse bunların hepsini yerine getiriyoruz. Biz savaştan yana değiliz. Diyalog diyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Biz savaştan yana değiliz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Üniversitesi Kuvvet Harp Enstitüleri 2. Dönem Komuta ve Kurmay Eğitimi Mezuniyet Töreni'ne katıldı.

Libya Savunma Bakanı Selahaddin Namroush’un yanı sıra Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever'in de yer aldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Milli Savunma Bakanlığı'nca hazırlanan ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda kamuoyuyla paylaşılan 'Komando' klibinin ekrandan izletildiği törende, eğitimini dereceyle bitiren öğrenci subaylara diplomaları da verildi.

Dönem birincilerinin yaş kütüğüne plaketi çakmasının ardından konuşan Akar, eğitimlerini başarıyla tamamlayan 137 öğrenci subayı mezun verdiklerini ifade etti.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ ULUSLARARASI ORTAMDA BİR ÖZNE OLMUŞTUR"

Mezun olan subayların sorumluluklarının daha da arttığını belirten Akar, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vazifesi karada, denizde, havada tüm hak, alaka ve menfaatlerimizi korurken, 83 milyonun güvenliğini sağlarken, egemenlik ve bağımsızlık çerçevesinde yapmamız gereken ne görev varsa bunları yapmaktır. Şu anda da TSK mensupları karada, denizde ve havada bunu yapıyor" dedi.

Son dönemde risk, tehdit ve tehlikenin sadece sayısal olarak değil, değişik boyutlarda da ortaya çıkmaya başladığını bildiren Akar, harekât şekillerinin de değiştiğine dikkati çekti. Bu esnek ve değişken ortamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin elinden geleni yaptığını, yapmaya da devam edeceğini bildiren Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, tüm kurumlarımızın, 83 milyon vatandaşımızın gayretleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti kişiliğiyle, kimliğiyle, iddialarıyla, talepleriyle, varlığıyla artık uluslararası ortamda bir özne olmuştur" diye konuştu.

"ASKERİ ALANDA COVID'LE İLGİLİ ALINAN TEDBİRLERİN ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerin harfiyen uygulanmasının önemine değinen Akar, "Komutan arkadaşlarımın, sivil-asker tüm yetkili arkadaşlarımın aldığı tedbirlerle bugüne kadar kontrol altında geldik. Gerçekten şükrediyoruz. Gemilerimizde, filolarımızda, operasyon bölgelerimizde herhangi bir şekilde Covid ile karşılaşmamak bakımından alınan tedbirlerin etkili olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşması sırasında savunma ve askeri konularına da değinen Akar, terörle mücadele faaliyetlerinin kararlılıkla devam ettiğini belirterek, "Pençe-Kaplan ile komandolarımız faaliyetlerini sürdürdüler ve belirlenen bölgelerin tamamı teröristlerden temizlendi. Orada bölgeyi emniyete almak için faaliyetlerimiz sürüyor. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek ve 40 yıldır çekmekte olduğumuz ezayı, cefayı, musibeti ülkemizin ve asil milletimizin üzerinden kaldıracağız" dedi.

"BİZ SAVAŞTAN YANA DEĞİLİZ, DİYALOG DİYORUZ"

Bir taraftan terörle mücadele faaliyetleri devam ederken, diğer taraftan da Ege, Akdeniz ve Kıbrıs'ta hak, alaka ve menfaatlerin korunmasına yönelik yapılması gerekenleri yerine getirdiklerini vurgulayan Akar, "Biz anlaşmalara, mahkeme kararlarına, teamüllere saygılıyız. Yaptığımız tüm ikili anlaşmalar çerçevesinde sorumluluklarımız neyse bunların hepsini yerine getiriyoruz. Biz diyalog diyoruz. Biz savaştan yana değiliz. Diyalog diyoruz. Bunu söylediğimiz zaman da bunun hiçbir şekilde zafiyet olarak algılanmamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

"KOMŞULARIMIZ MAALESEF BU KONUYU ANLAMAK İSTEMİYORLAR"

İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde uluslararası hukuka uygun şekilde iki halkın yaşamasını istediklerini ifade eden Akar, şunları söyledi:

"Amacımız bu ve biz bunu yüzlerce yıllık tarihimizde yaptık. Aynı şeyi istiyoruz. Fakat bugün karşımızdaki komşularımızın maalesef bu konuyu anlamalarında bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Sanki bu bir zafiyetmiş gibi algılanıyor. Diğer taraftan da biz hak, alaka ve menfaatlerimizi koruyup kollayacağız. 'Hiçbir şekilde zerre kadar hakkımızdan taviz vermeyeceğiz' dediğimiz zaman da bunun bir tehdit olarak algılanmasının da yanlış olduğunu söylüyoruz. Biz gerçekleri, matematiği ortaya koyuyoruz. Bu çerçevede görüşme, konuşma talebinde bulunuyoruz. NATO Genel Sekreteri'nin Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptıkları görüşmenin akabinde askerler arasında bir görüşmenin başlaması konusundaki girişimleri destekliyoruz."

"BUNLAR TAHRİK, GERİLİMİ ARTIRMAK DEĞİL DE NEDİR?"

Yunanistan'ın Lozan Antlaşması'na aykırı olarak 16 adayı silahlandırdığını dile getiren Akar, "Komşumuz kendisi ile alakalı bir konu olduğunda 'bunları görmeyelim, bunları bir tarafa koyalım, bunları konuşmayalım, diğer konuları konuşalım' anlayışı içinde. Bu da kabul edilebilir bir şey değil" dedi.

Bunların yanı sıra egemenliği anlaşmalara Yunanistan'a devredilmeyen adacık ve kayacıkların olduğunu, Yunanistan'ın bunların tamamı kendisininmiş gibi kabul ettiğini bildiren Akar, "Bu yetmezmiş gibi bir de bunların en ucunda, Türkiye'ye en yakın olanlara ziyaretlerle ülkemize, milletimize karşı eylem içinde bulunuyorlar. Bunlar tahrik değil, gerilimi artırmak değil de, iyi komşuluk ilişkilerine aykırı davranmak değil de nedir?" diye sordu.

"FRANSA'NIN BÖLGE İLE ALAKASI YOK, SINIRI YOK, TEMSİL GÖREVİ YOK"

Son dönemde Doğu Akdeniz'de yaşananlara da değinen Bakan Akar, "Fransa'nın bölge ile alakası yok, sınırı yok, anlaşmalardan kaynaklı herhangi bir temsil görevi yok. NATO'yu, AB'yi temsil yetkisi yok, fakat binlerce kilometreden gelerek birtakım konularda prensiplerden, iddialardan bahsediyorlar. Bu gerçekten hiçbir iler tutar yanı olmayan iddialar manzumesidir. Bunların kabul edilmesi mümkün değil" dedi.

Fransa'nın bölgeye getirdiği askeri varlıkları ile katıldığı tatbikatların olduğunu anımsatan Akar, "Bunlar gerilimi azaltmak adına yapılmıyor, bilakis gerilimi artırdığını, yaptıklarının yanlış olduğunu kendileri de biliyorlar. Yapılan açıklamalar, kullanılan dil, tavır, üslup hiç doğru değil. Ne diyaloğa, ne barışa hizmet eder, ne de istikrara katkı sağlar" ifadelerini kullandı.

"FRANSA'NIN YAPTIĞI İKİYÜZLÜLÜK, RİYAKÂRLIKTIR"

Türkiye’nin bölgede yaptığının uluslararası hukuk ve denizcilik hukukuna tamamen uygun olduğunu vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

"Fransa her aklına geleni yapabileceğini zannediyor. Sadece Doğu Akdeniz yetmiyor, aynı zamanda Irak’ta da birtakım beyanlarda bulunuyorlar. Bunların hiçbiri ne müttefiklik ruhuna, ne barışa, ne diyaloğa katkı sağlayan şeylerdir. Tamamen duygusal girişimlerdir ve bunların hiçbir sonucu olmayacağının bilinmesi gerekir. Bir taraftan 'NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti' diyeceksiniz, diğer taraftan NATO'nun, AB'nin arkasına saklanacaksınız; bir taraftan Peygamberimize hakareti özgürlük sayacaksınız, diğer taraftan da bir gazetecinin masum bir sorusuna dahi tahammül edemeyeceksiniz. Bu ikiyüzlülük, riyakârlıktır. Bunu herkesin görmesi gerekir. Biz Türkiye olarak diyalogdan, barıştan, hakkaniyet, uluslararası ilişkiler çerçevesinde yapılması gereken işbirliği, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız. Diğer taraftan da hiçbir şekilde hakkımızı, hukukumuzu vermeyeceğimizden herkesin haberi olsun. Biz işimizi yapmaya devam ediyoruz, fakat diyalog için de buradayız."

"TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÖREVİNİN BAŞINDADIR, BUNDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

Sözlerinin sonunda şehit ve gazileri minnetle yâd eden Akar, "Peygamber ocağı olarak da bilinen ve bu milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, aklın ve bilimin ışığında, anayasa ve yasalar çerçevesinde, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı' içinde her türlü zorluğa göğüs gererek milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.