Medya
Giriş Tarihi : 05-05-2021 23:28   Güncelleme : 09-05-2021 02:01

Bahçeli tweet attı, Habertürk TV'den 1 kişi kovuldu, 1 kişi istifa etti

Bahçeli ve MHP'lilerin Twitter'da 'Habertürk izlemiyorum' kampanyasıyla birlikte Habertürk TV Genel Yayın yönetmeni Kürşat Oğuz, önce Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'in işine son verdi, ardından kendisi istifa etti.

Bahçeli tweet attı, Habertürk TV'den 1 kişi kovuldu, 1 kişi istifa etti

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, 'Para-Gündem' programını birlikte sunduğu Ebru Baki'ye ekrandan sahip çıkarak, "MHP özür dilemeli" dedi.

Bunun üzerine MHP'liler, başta Genel Başkan Devlet Bahçeli olmak üzere 'Habertürk izlemiyorum' kampanyası başlattı.

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz, kampanyanın ardından Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'in işine son verdi.

Ardından Genel Yayın Yönetmeni Kürşad Oğuz'un tüm sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiği öğrenildi.

Habertürk yönetiminden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

"Alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir" tweeti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin 100 maddelik yeni anayasa taslağını duyurduğu basın açıklamasını canlı yayındaki programında gündemine taşıyan Habertürk TV sunucusu Ebru Baki, MHP'nin hedefi olmuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, sosyal medya hesabından Ebru Baki'nin konuya ilişkin haber sunumunu, "Kudurdunuz değil mi?" diye hedef alıp, "Ebru Baki, her seferinde MHP'ye tahammülsüzlüğünü ifşa eden, alaycı gülümsemesiyle gerçekleri çarpıtan sözde bir gazetecidir" demişti.

MHP'ye sert yanıt: "Bu ifadeleri aynen, ne bir eksik ne bir fazla Ulvi Bey'e iade ediyorum"

MHP'ye yanıt bugün, 'Para-Gündem' programında Baki'ye konuk olan kanalın Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir'den gelmişti.

Aydemir, "MHP Genel Başkan Yardımcısı dün bir tweet attı. Ben dün yoktum ama bu programda senin partnerinim. Biz burada seninle de tartışıyoruz haber için. Ama yeni bir şey başladı. Beğenmedikleri bir şey olduğunda siyasetçiler gazetecileri hedef gösteriyor. Ben bu ifadeleri tekrar ağzıma almak istemiyorum. MHP'nin kurumsal şahsına da hiçbir şey söylemiyorum. MHP'nin kurumsal kimliği olsa oradan yapılırdı bu açıklamalar. Bu ifadeleri aynen, ne bir eksik ne bir fazla Ulvi Bey'e iade ediyorum. Bu programda gazetecileri hedef gösteren açıklamaları kabul etmiyorum" diyerek Yönter'in açıklamasına tepki gösterdi.

Ebru Baki: "O üslupla mücadele etmemiz çok zor"

Aydemir, Ebru Baki'ye de, "Senin sahip çıkılmaya ihtiyacın yok ama seninle program yapan bir arkadaşın olarak şunu söyleyeyim, bunu iade ediyorum" dedi.

Ebru Baki ise, "Kesinlikle sahip çıkılmaya ihtiyacım yok. İzleyiciler de buna çok güzel cevaplar verdiler. Sana çok teşekkür ederim ama açmak istediğim bir konu değil. O üslupla mücadele etmemiz çok zor" yanıtını verdi.

"Bu açıklama hakaret içeriyor, kimsenin böyle bir hakkı yok"

Aydemir ise, "Bir cümle daha söyleyeceğim. Ben Diyarbakır'da doğdum büyüdüm. Diyarbakır sokaklarını çok iyi bilirim. Mezopotamya çocuğuyum. Dünyanın dört bir tarafını da dolaştım işim gereği. Döndüm geldim, bu topraklarda işimi yapıyorum. Bu toprakların her karışına âşık bir adamım. Delikanlılıksa, işte bak ekrandan söylüyorum, gidip tweet atıp hesabımdan çıkmıyorum. Bu konuda Ulvi Bey çıkıp özür dilemeli. Kendisi yaptı bunu, kendi hesabından yaptı. Eğer MHP Genel Başkanı ve MHP kurumsal kişiliği de arkasındaysa bu söylenenlerin, onlar da özür dilemeli. Özür dilemeye çağırıyorum. Bunu öfkeyle söylemiyorum. Kimseye hakaret de etmiyorum. Ama bu açıklama hakaret içeriyor. Kimsenin böyle bir hakkı yok. Biz işimizi yapıyoruz" diyerek devam etti.

"Bu da şiddetin bir başka türü"

Ebru Baki de, "Programda ne olduğunu da anlamadım. Bir gülme geçiyor ama onu da anlamadım. İftira kötü bir şey. İstersen ben sana daha sonra gün içinde gelen hiç karşılaşmadığım küfür ve hakaretleri de bir toparlayayım. O zaman daha çok sinirin bozulur. Bu üslupla muhatap olmak çok zor. O yüzden bir şey söylememeyi tercih ettim. Ama sen konuyu açtın, çok sağ ol. Biz bu mesleği yapıyorsak birtakım şeylere de alışmamamız lazım. Kadına şiddet diyoruz, insana şiddet diyoruz, üslup diyoruz, tarz diyoruz, bu da şiddetin bir başka türü" yanıtını verdi.