Gündem
Giriş Tarihi : 09-04-2021 00:18   Güncelleme : 13-04-2021 00:01

Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın istifa etti! İşte ilk açıklaması

Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, görevinden alınmasının ardından açıklama yaptı.

Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın istifa etti! İşte ilk açıklaması

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla tartışmaların odağında olan ve AK Parti içinden de tepki gören Ayasofya İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri döndü.

Özlem Zengin de tepki göstermişti: "Herkes kendi işini yapsın"

Boynukalın'ın kadın cinayetlerine ilişkin açıklamalarının ardından başlayan tartışmaya AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de dahil olmuştu.

Boynukalın, kadının erkeğe düşman edilmeye çalışıldığını savunmuştu.

Zengin ise, "Bu açıklamalar siyasetin yükünü artırıyor. Siyaset, çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Bir tepki de AK Parti Grup Başkanvekili'nden gelmişti

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da Boynukalın'a tepki göstererek, "Sn. Mehmet Boynukalın, Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil, kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim" demişti.

Görevden alındı... İşte o açıklama

Görevden alınan Boynukalın, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi ve Marmara Üniversitesi'nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir'deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekânda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla'ya sonsuz hamdü senalarımı arz ediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hassaten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünde İslam'ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim.

Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam'a ve Kur'an'a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yâr ve yardımcımız olsun.