Gündem
Giriş Tarihi : 21-07-2020 00:38   Güncelleme : 23-07-2020 23:51

Atatürk'e 'firavun' demişti! O yazarın adı İstanbul'da bir sokağa verildi

AK Parti ve MHP grubunun oyları ile Atatürk'e 'firavun' diyen Nuri Pakdil'in adı Tuzla'da bir sokağa verildi.

Atatürk'e 'firavun' demişti! O yazarın adı İstanbul'da bir sokağa verildi

Tuzla Belediyesi'nin 21 Ocak 2020 tarihli meclis kararı ile Akfırat Mahallesi'ndeki isimsiz bir sokağa 'Abdurrahim Karakoç', Şifa Mahallesi'ndeki isimsiz bir imar yoluna da 'Nuri Pakdil' adı verilmesi talep edildi.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, sokak isimlendirmeleri büyükşehir belediye meclisi yetki alanında olduğu için, konu İBB Meclisi'nin temmuz ayı oturumlarında gündeme geldi.

CHP VE İYİ PARTİ GRUBUNDAN 'HAYIR' OYU

Yapılan teknik incelemede, isimlerin mükerrer olmadığı tespit edildi. Tuzla Akfırat Mahallesi'nde Süleymaniye Bulvarı ile 4. Cadde arasında kalan isimsiz yolun 'Abdurrahim Karakoç Sokağı', Şifa Mahallesi'nde Şekerpınar Caddesi ile Başar Sokağı arasında kalan isimsiz yolun ise 'Nuri Pakdil Sokağı' olarak isimlendirilmesi uygun bulundu.

Meclisteki oylama sırasında 'Nuri Pakdil' ismine karşı çıkan CHP ve İYİ Parti grubu, karara 'ret' oyu verirken, sokağın adı AKP ve MHP grubunun 'kabul' oyları ile onaylandı.

ADI MİLLİ EĞİTİM BAKANI MUSTAFA NECATİ'NİN EVİNE VERİLMEK İSTENMİŞTİ

Sokağa ismi verilen Nuri Pakdil'in adı, geçtiğimiz günlerde Ankara'daki Cumhuriyet döneminin ilk Milli Eğitim bakanlarından Mustafa Necati'ye ait eve verilmek istenmiş, tepkiler üzerine isim değişikliği konusunda geri adım atılmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk'e "Firavun" diyen Pakdil, 2019 yılında hayatını kaybetmişti.