Dünya
Giriş Tarihi : 03-05-2020 23:08   Güncelleme : 06-05-2020 20:33

Almanya'da kiliseler 6 hafta sonra yeniden açıldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan sıkı önlemleri gevşetmeye başlayan Almanya'da, 6 haftadır ilk kez pazar ayini vesilesiyle kiliseler açıldı.

Almanya'da kiliseler 6 hafta sonra yeniden açıldı

Almanya'da çoğu 6 haftadır kapalı olan kiliseler, bugün pazar ayini için yeniden açılırken, koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik olarak cemaate maske takma, sosyal mesafe kurallarına uyma ve ilahi söylememe zorunluluğu getirildi.

KÖLN KATEDRALİ'NDE SIKI KURALLAR

Avrupa'nın en büyük kilisesi, Almanya'nın en çok ziyaret edilen anıtı konumundaki Köln Katedrali'nde kilise dostları için özel ayin düzenlendi.

Normalde günde 20 bin ziyaretçi ağırlayan ortaçağdan kalma, Gotik mimari başyapıtı, devasa yapıdaki özel ayine çalışanlar, koro üyeleri, şiir okuyucular, rahip yardımcısı çocukların davet edilmesiyle sadece 122 kişi katıldı.

Katılımcılar birbirlerine 1.5 metre mesafede dururken, tüm fiziksel temas yasaklandı, dolayısıyla ayinin bir parçası olan iyi niyet dilemek için el sıkışma bölümü atlandı.

Komünyon alanlar için yere çizgiler çekilerek cemaat üyelerinin birbirlerine yaklaşmaları önlendi.

Köln Katedrali hafta içi bir ayin daha düzenleyecek, ama cemaat sayısı yine 122 ile sınırlı kalacak.

CAMİLER DE 9 MAYIS'TA AÇILIYOR

Başbakan Angela Merkel, hafta başında yaptığı açıklamada, kiliseler, hayvanat bahçeleri, müzeler ve çocuklar için oyun parklarının yavaş yavaş açılmasına izin verileceğini belirtmişti.

Bazı sağlık uzmanları bunun pandeminin yeniden tırmanışa geçmesine yol açacağı uyarısını yaparken, dini liderler açıklamayı memnuniyetle karşılamıştı.

Alman Katolik Kilisesi Piskoposu Karl Justen, "Dini özgürlük ile enfeksiyonu engellemek, birlikte el ele, uyum içinde işleyebilir" dedi. 

Almanya Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, "böyle zor zamanlarda insanların dinlerine güvenmeye ihtiyaç duyduklarını" söyleyerek sinangogların da yavaş yavaş açılacağını duyurdu.

Camiler de 9 Mayıs'ta toplu namazlara açılacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum