Siyaset
Giriş Tarihi : 03-06-2021 00:21   Güncelleme : 08-06-2021 01:21

Akşener'den Erdoğan'a 'Soylu' çağrısı: Durum vahim, kenara çekilmeli

İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin grup toplantısında, Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek, "Bakın, durum tahmininizden vahim, vahim, vahim. İçişleri Bakanı'nın kenara çekilmesinde fayda vardır. Delilleri toplayacak kolluk kuvvetlerinin rahatlaması için, adalet mekanizmasının gölgesiz işletilmesi için bu şarttır" dedi.

Akşener'den Erdoğan'a 'Soylu' çağrısı: Durum vahim, kenara çekilmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM'de düzenlenen grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına, imam Mustafa Demirkan'ın Mustafa Kemal Atatürk'e atfen kullandığı ifadelerine tepki göstererek başlayan Akşener, "Maalesef Türkiye cami açılışında bile milleti bölmeyi başaran bir zihniyetle yönetiliyor. Bu kirli zihniyet ne zaman sıkışsa, milletimizi bölmeye çalışıyor. Toplumsal ayrışmadan, gerilimden besleniyorlar" dedi.

"AK Parti Mahalle Temsilcisi kılıklı sözde din adamları"

Akşener, "Sırf Sayın Erdoğan'a yaranacaklar diye AK Parti Mahalle Temsilcisi kılıklı sözde din adamları, kutsal mabedimizde Cumhuriyetimizin kurucusuna lanet okuyor. Allah bunu yapanları da, yapılmasına göz yumanları da ıslah etsin" ifadelerini kullandı.

"Yüzde 7 büyümeye rağmen, esnafımız, çiftçimiz neden hâlâ perişan? Kem küm"

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı büyüme verilerine de değinen Akşener, "Mesela, yüzde 7 büyümeye rağmen, esnafımız, çiftçimiz neden hâlâ perişan? Kem küm. Mesela, son bir yılda işsiz sayımız neden 2 buçuk milyon kişi artarak 10 milyona ulaşmış? Cevap yok" diye konuştu.

"Türkiye Cumhuriyeti Sayın Erdoğan'ın paşa gönlüne göre yönetilecek bir ülke değildir"

Konuşmasının devamında, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere değinen Akşener, şunları kaydetti:

Net bir aşı takvimi oluşturulmuş mu? Oluşturulmamış. Turizm ve konaklamalarla ilgili ne gibi kısıtlamalar var? Belli değil. Öğretmenlerin kadro beklentilerine bir cevap var mı? Yok. Ne var? Her zamanki gibi bolca hamaset, birkaç tane de yarım yamalak tedbir var. Bu kapanma kararının bilimsel bir temeli var mı? Bilim Kurulu 'Saat 10'dan sonra sokağa çıkma yasağı getirilmesi virüsü engeller' demiş midir? Yoksa Erdoğan'ın 'Dostlar alışverişte görsün' diyerek aldığı kararlar mıdır? Türkiye Cumhuriyeti göz kararı ile, Sayın Erdoğan'ın paşa gönlüne göre yönetilecek bir ülke değildir. Sayın Erdoğan, iş yapıyor gibi görünmek için şekilden şekile girmekten vazgeç. Ya işini yap ya da sandığı getir. Biz de memleketi hak ettiği gibi yönetelim.

"Zaten yakarsa bu dünyayı garipler yakar"

Hatay'da soğan üreticileriyle görüştüğü ziyarete dair detayları da aktaran Akşener, üreticinin soğanı döktüğünü belirterek, "Bunu tüketici satın alamıyor, yetiştiren üretici satamıyor. Müslüm Baba'nın dediği gibi, 'Yansın bu dünya'. Böyle bir şey olabilir mi? Zaten yakarsa bu dünyayı garipler yakar. Aha bu soğan yakacak, bu soğan" diye konuştu.

"Erdoğan, Rize'deki provokasyon çalışmasının azmettiricisi olduğunu itiraf etti"

Rize ziyaretinde yaşananlara ilişkin de konuşan Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle ilgili olarak şu yanıtı verdi:

Erdoğan geçen haftaki grup konuşmasında Rize'deki provokasyon çalışmasının azmettiricisi olduğunu itiraf etti. Daha başka planları da olacak ki 'Bu daha iyi günleriniz' diye ekledi. Sayın Erdoğan, lafa gelince Rizelisin ama Rizeliyi düşünmüyorsun Rize'nin gelini hemşehrilerine sahip çıktı diye küplere biniyorsun. Sahip çıkmaya devam edeceğim. Köpürsen de, tehditler savursan da milletimizin yanında durmaya devam edeceğim. Sen daha dur, senin deyiminle 'Bunlar daha iyi günlerin'. Milletin gerçekleriyle daha çok yüzleşeceksin. Valla ben kayınvalidemi çok seviyorum, aynı evde de oturuyoruz senelerdir. Tembihi var; garibin yanından ayrılmayacaksın, Rizelinin de ardında duracaksın.

"Süleyman Soylu benim babamın oğlu değil"

Akşener, konuşmasının son bölümünde hakkında tutuklama kararı bulunan Sedat Peker'in videolarına da değindi.

Son haftalarda yaşananları ibretle takip ettiklerini belirten Akşener, meseleye devletin itibarı açısından baktıklarını ifade etti.

"Bu devlet, hepimizin. Devlet insanlığından nasibini almamışların elinde zarar görmesine asla müsade etmeyiz. Ancak yaşanan çirkinlikleri göz ardı edemeyiz" diyen Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da şöyle seslendi:

O ne yaptı, gitti kefalet koydu. Sayın Erdoğan, bu işler öyle bir kişinin çıkıp ortaya kefalet koymasıyla olmaz. Bu işler şeffaf ve adil şekilde yönetilen yargı süreçleriyle olur. Seni bir kez daha devlet ciddiyetiyle ve makamının sorumluluğuyla çalışmaya davet ediyorum. Bu önemli mevkilerde olanların dedikodu usulü iş yapması, başında bulundukları o bakanlıkların, Adalet Bakanlığı'nın hakimi savcısı, İçişleri Bakanlığı'nın kolluk kuvvetleri birbiriyle çalışmak zorundadır. Bu nasıl bir devlet yönetme anlayışıdır?

Bunu samimiyetimle söylüyorum: Bakın, durum tahmininizden vahim, vahim, vahim. İçişleri Bakanı'nın kenara çekilmesinde fayda vardır. Delilleri toplayacak kolluk kuvvetlerinin rahatlaması için, adalet mekanizmasının gölgesiz işletilmesi için bu şarttır. Benim Sayın Süleyman Soylu ile ilgili herhangi bir alerjik tutumum sözkonusu değildir. Kendisi benim babamın oğlu değildir. Devlet aile ilişkisi biçiminde yönetilmez. Görevini yaptığı zaman alkışlarız, yanlış yaptığı zaman eleştirimizi söyleriz.