Gündem
Giriş Tarihi : 22-01-2021 04:32   Güncelleme : 27-01-2021 06:14

Adalet Bakanı Gül: Reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz

Son günlerde yeniden gündeme gelen hukuk ve insan hakları alanındaki reformlarla ilgili konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü insan ve onuru her şeyin başındadır" dedi.

Adalet Bakanı Gül: Reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Hakimevi'nde 5. Yılında İstinaf Mahkemeleri Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu.

Bakan Gül, "Adalet Bakanı'nın hakim, savcı cübbesi yoktur. Görevim süresince o cübbeyi giymedim ve giymeyeceğim" dedi.

"İnsan ve onuru her şeyin başındadır"

Gül, ekonomi ve hukuk alanında yapılması planlanan reformlarla ilgili, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde reformları her alanda yapmayı sürdüreceğiz. Çünkü insan ve onuru her şeyin başındadır" diye konuştu.

"Kimse yargıya parmak sallayamaz"

Bakan Gül, sosyal medya üzerinden kendisine yönelik çağrılara da değinerek, şunları kaydetti:

Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz.

"Bu nasıl karar dediğim yüzlerce karar sayabilirim"

Adalet Bakanı olarak, aynı zamanda bir hukukçu olarak bu tür tarz ve yaklaşımı kabul etmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Gül, bazı kararlar konusundaki eleştirilerini ise şöyle dile getirdi:

Yargının eksik, yanlış kararı yok mu? Elbette vardır, benim de eleştirdiğim, 'bu nasıl karar?' dediğim yüzlerce karar sayabilirim. Haklı ve doğru bulmadığım kararlar vardır. Bazı dosyalarda tutuklama mümkün, hatta gerekliyken bu yola başvurulmadığını görüyoruz. Bazılarında ise tam tersi tutuksuz yargılama yeterli iken, kamu vicdanını yaralayıcı kararlara rastlıyoruz. Kaynar kazanı döküyor serbest kalıyor, süt kazanına giriyor tutuklanıyor.