Gündem
Giriş Tarihi : 26-05-2022 02:58   Güncelleme : 05-06-2022 00:15

Açık cezaevleriyle ilgili flaş gelişme: Meclis'ten geçti

Açık cezaevlerindeki hükümlülerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 Mayıs 2022'de sona erecek izin süreleri Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldü.

Açık cezaevleriyle ilgili flaş gelişme: Meclis'ten geçti

Açık cezaevlerindeki hükümlülerin, koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 Mayıs'ta sona erecek izin süreleri uzatıldı.

TBMM Genel Kurulu'nda, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Görüşmelerde, siyasi parti gruplarının ortak imzası ile sunulan önerge ile teklife, açık cezaevlerindeki hükümlülerin 31 Mayıs 2022 tarihinde sona erecek koronavirüs tedbirleri kapsamındaki izin sürelerinin uzatılmasına ilişkin madde ihdas edildi.

31 Temmuz'a kadar uzatıldı

Kabul edilen maddeye göre, koronavirüs salgınının Türkiye'de görülmüş olması sebebiyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler, 31 Temmuz 2022 tarihine kadar izinli sayılacak.

Sağlık Bakanlığı'nın önerisiyle yeniden uzatılabilecek

Salgının devam etmesi halinde bu süre, Sağlık Bakanlığı'nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı tarafından her defasında 2 ayı geçmemek üzere 19 kez uzatılabilecek.