Dünya
Giriş Tarihi : 26-05-2022 03:13   Güncelleme : 05-06-2022 00:15

Akdeniz yine karıştı: Yunanistan, petrol taşıyan bir gemiye el koydu

Yunanistan'ın İran bandıralı petrol taşıyan bir gemiye el koyması üzerine, Tahran yönetimi sert tepki göstererek, Yunanistan'ı 'korsanlık'la suçladı.

Akdeniz yine karıştı: Yunanistan, petrol taşıyan bir gemiye el koydu

İranYunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin Yunan hükümeti tarafından alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD'nin talebiyle el konulduğunu açıkladı.

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran'a ait gemi alıkonuldu.

"ABD'nin koordinasyonuyla geminin yüküne de el konuldu"

Açıklamada, "İran bayraklı bir gemi Yunanistan hükümeti tarafından bu ülkenin kıyılarında alıkonuldu. Mahkeme kararı ve ABD'nin koordinasyonuyla geminin yüküne de el konuldu. Mürettebat ve kendisinin güvenliğini sağlamak için Yunanistan kıyılarına sığınan gemiye ne yazık ki herhangi bir yardım sağlanmadı" denildi.

"Bu açık bir korsanlık örneğidir"

Geminin taşıdığı petrolün askeri görevliler tarafından tahliye edildiği belirtilen açıklamada, "Bu açık bir korsanlık örneğidir" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Yunanistan hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal serbest bırakma çağrısında bulunuldu.