Dünya
Giriş Tarihi : 02-06-2022 02:41   Güncelleme : 11-06-2022 01:02

ABD'den operasyon hazırlığındaki Türkiye'ye dolaylı 'PKK' uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye'yi Suriye'nin kuzeyine planladığı operasyon konusunda uyardı.

ABD'den operasyon hazırlığındaki Türkiye'ye dolaylı 'PKK' uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'daki görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye'yle ilgili mesajlar verdi.

DW Türkçe'deki habere göre, Blinken, Türkiye'yi Suriye'nin kuzeyine askeri operasyon düzenleme planları konusunda uyararak, böyle bir adımın bölgeyi riske atacağını söyledi.

Türkiye'yi 2019 yılında ABD ile varılan mutabakatta belirlenen ateşkes hatlarına riayet etmeye çağıran Blinken, olası bir operasyonla ilgili olarak, "Bu, karşı olacağımız bir şeydir. Endişemiz, yeni herhangi bir askeri operasyonun bölgedeki istikrarı zayıflatması, kötü niyetli aktörlere istikrarsızlıktan yararlanma fırsatı yaratmasıdır" dedi.

Erdoğan "Tel Rıfat ve Münbiç'i teröristlerden temizliyoruz" demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhasına geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç'i teröristlerden temizliyoruz. Ardından da aşama aşama diğer bölgelerde aynısını yapacağız" demişti.

Blinken: "IŞİD'le savaşı tehlikeye atacak hiçbir şey görmek istemiyoruz"

Açıklamasında ayrıca, YPG'nin adını vermeden Suriye'de IŞİD'e karşı mücadelenin önemine de vurgu yapan Blinken, "Suriye içinde IŞİD'e karşı savaşı partnerler yoluyla etkili bir şekilde sürdürüyoruz ve IŞİD'i içine tıktığımız kutuda tutmak için gösterilen çabaları tehlikeye atacak hiçbir şey görmek istemiyoruz" diye konuştu.

Stoltenberg: "Önümüzdeki günlerde İsveç, Finlandiya ve Türkiye bir araya gelecek"

Basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, önümüzdeki günlerde Brüksel'de İsveç, Finlandiya ve Türkiye'den üst düzey yetkilileri bir araya getirecek bir toplantı düzenleyeceğini açıkladı.

Toplantıda Türkiye'nin dile getirdiği endişelerin görüşüleceğini belirten Stoltenberg, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsveç ve Finlandiya liderleriyle yakın temas halindeyim" dedi.

Erdoğan: "Belgeye bağlanmamış sözlere inanmamız asla mümkün değildir"

Erdoğan, bugün konuyla ilgili olarak, Türkiye'nin onayı olmadan İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği mümkün olmadığı için yoğun bir diplomasi trafiği yaşandığını söyleyerek, "Arayan arayana... Niçin bu ülkelerin üyeliğine karşı olduğumuzu örnekleri ve gerekçeleriyle anlattık. Şu ana kadar da önümüze bizim ihtirazı kayıtlarımızı izale edecek somut herhangi bir belge konabilmiş değildir. AB üyeliği sürecimiz başta olmak üzere pek çok acı tecrübeyle belgeye bağlanmamış sözlere inanmamız asla mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı.