ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye'nin yeni nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması ve mevcut envanterin yenilenmesine yönelik açıklama yapıldı.

Bakanlık Sözcüsü Matthew Miller tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye, F-16 savaş uçaklarını satın almak için teklif ve kabul mektubunu imzaladı" ifadeleri kullanıldı.

'İleriye dönük önemli bir adım'

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, bugün yaptığı açıklamada, F-16'ların Türkiye'ye satışında sona yaklaşıldığı mesajını vermişti.

Flake, sosyal medya hesabı üzerinden şunları söylemişti:

Türkiye'nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını alması ve mevcut F-16 filosunu modernize etmesi konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldı.

Bu, ABD'nin ulusal güvenliği, Türkiye’nin ulusal güvenliği ve NATO'nun birlikte çalışabilirliği açısından iyi bir adım.

Yoğun çalışmalarından dolayı Türkiye Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'na teşekkürler.

'Güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılık'

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Siyasi ve Askeri İlişkiler departmanı ise, Türkiye'nin ocak ayında satın alımında anlaştığı F-16 savaş uçaklarına dair şu değerlendirmede bulunmuştu:

ABD, Türkiye'nin, sadece en yakın müttefiklere ve ortaklara temin edilen, şimdiye kadar üretilmiş en ileri yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın alması konusunda bugün ileriye dönük önemli bir adım atıldığını açıklamaktan gurur duymaktadır.

Bu, ABD’nin Türkiye ile tesis ettiği güvenlik ortaklığına olan sarsılmaz bağlılığının en son örneklerinden yalnızca biri.