Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi, Telegram hesabında bulaşıcı hastalıklara ilişkin son verileri paylaştı.

Yapılan açıklamada, "Yaklaşık 1.5 milyon yerinden edilmiş Filistinli, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerinden çok kez yerinden edilmeleri sonucu bulaşıcı hastalıklara yakalandı" ifadelerine yer verildi.

Bulaşıcı hastalığa yakalananların iyileşip iyileşmediğine ilişkin herhangi bir bilginin verilmediği açıklamada, 7 Ekim'den bu yana 2.4 milyon nüfuslu Gazze Şeridi içinde yerlerinden edilenlerin sayısının 2 milyona ulaştığı belirtildi.

10 bin kanser hastası ölümle burun buruna

İsrail'in ablukası ve 7 Ekim'den bu yana devam eden saldırıları sonucunda Gazze Şeridi'nde 3500 çocuğun açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu aktarılan açıklamada, Gazze Şeridi dışında tedaviye ihtiyaç duyan 10 bin kanser hastasının da hayatının risk altında olduğu vurgulandı.

60 bin hamile kadın risk altında

Açıklamada, Gazze Şeridi'nde 17 bin çocuğun, İsrail'in saldırıları sonucu ebeveynleri ya da ikisinden biri olmadan yaşadığı belirtilerek, Gazze Şeridi'nde sağlık hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle 60 bin hamile kadının risk altında bulunduğunun altı çizildi.

Enkaz altında binlerce ölü var

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 731 Filistinli öldürülürken, 83 bin 530 kişi de yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.