Dünya
Giriş Tarihi : 25-02-2022 02:58   Güncelleme : 03-03-2022 05:39

ABD Başkanı Biden: 'Putin gibi diktatörler insanları korkutamaz'

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi. Rusya'ya yönelik yeni yaptırım kararlarını açıklayan Biden, "Putin'in Ukrayna'ya karşı gerekçesiz bir şekilde savaş açması Rusya'yı zayıflatacak, dünyayı güçlendirecektir. Putin gibi diktatörler insanları korkutamaz" dedi.

ABD Başkanı Biden: 'Putin gibi diktatörler insanları korkutamaz'

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'a girmesinin ardından Beyaz Saray'da bir basın toplantısı düzenledi.

Biden'ın basın toplantısındaki açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ABD güçleri, Ukrayna'da Rusya ile çatışmada yer almıyor ve almayacak. Putin'in Ukrayna'ya karşı gerekçesiz bir şekilde savaş açması Rusya'yı zayıflatacak, dünyayı güçlendirecektir.

"Tanrı özgür demokratik Ukrayna halkını korusun"

Putin gibi diktatörler insanları korkutamaz. İnsanlar demokrasi ile yönetilmeli, özgürlük burada devam edecek. Tanrı özgür demokratik Ukrayna halkını korusun. Doğu Avrupa ülkelerine destek gönderildi.

Bu noktada Putin ile görüşme niyetinde değilim. Rusya ABD'ye yönelik siber saldırı düzenlerse yanıt vermeye hazırız.

"Putin, yaptırımlar olduğu için çekilme kararı almayacak"

Kimse yaptırımların bazı şeyleri engellemesi beklentisi içerisinde değildi, yaptırımların etki göstermesi için zamana ihtiyaç var. Rus halkının da burada olup biteni fark etmesi önemli.

Putin, yaptırımlar olduğu için çekilme kararı almayacak, batı dünyasının birleşip birleşmediğini görmek istiyor ve biz de birleşeceğiz.

"Rusya için soğuk bir gün olacak"

Putin'i hiçbir zaman hafife almadım, şimdiye kadar yazdığı her şeyi okudum. ABD ve Rusya ilişkileri kopma durumunda.

Soğuk Savaş tüm dünyaya bağlı. Asya'dan Güney Amerika'ya, Avrupa'dan tüm dünyaya gösterilen tutumla alakalı. Rusya için soğuk bir gün olacak.

"4 bankaya, Rus elitleri ve ailelerine yaptırım uygulanacak"

1 trilyon dolardan fazla varlığa sahip 4 Rus bankasına daha yaptırım uygulanacak ve ABD'deki varlıkları dondurulacak. Rus elitleri ve ailelerine de yaptırım uygulanacak.