Diyarbakır'da 20 Haziran'da saat 22.15'te örtü yangını olarak başlayan ve rüzgârın şiddetiyle Mardin'in Mazıdağı ilçesine kadar uzanan yangınla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı.

Başsavcılık raporu yetersiz buldu

15 kişinin yaşamını yitirdiği yangının çıkış nedeninin elektrik direği olduğu bildirildi.

Hazırlanan raporda; Köksalan Mahallesi’nden başlayan yangının, sigortalı ayırıcı elektrik direğinde, sigorta yerine iletken tel sarılmış olduğu, iletken telin koparak yerdeki otları tutuşturduğu, şiddetli rüzgârın etkisiyle geniş bir alana yayıldığı belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı, raporu yetersiz bularak detaylı ve delillendirilmiş şekilde hazırlanmasını istedi.

Soruşturma, hazırlanan rapora göre şekillenecek.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı'dan açıklama

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangınla ilgili sosyal medya hesabında açıklamada bulundu.

Hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını belirten Yumaklı, açıklamasında şunları kaydetti;

Diyarbakır Çınar ve Mardin Mazıdağı'nı etkileyen müessif yangın hadisesi çıktığı andan itibaren bakanlığımızın il ve ilçe müdürlüklerindeki personelimiz AFAD koordinasyonunda müdahale, destek ve tespit çalışmaları için bölgeye sevk edilmiştir.

Çiftçilerimizin kayıp ve hasarlarına yönelik tespit çalışmaları da tamamlanmıştır.

Diyarbakır'da; Çınar ilçesinde Köksalan Mahallesi, Bağacık Mahallesi, Yazçiçeği Mahallesi ve Ağaçsever Mahallelerinde 7900 dekar tarım alanının yandığı, bunun 6789 dekarında anız, 1111 dekarında ise hasadı yapılmamış buğday ekili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca 1 adet traktör ve 14 adet sulama tesisi yanmıştır.

Köksalan Mahallesinde 924 küçükbaş hayvan telef olurken, tedavi edilemeyecek durumda ağır yaralı 83 küçükbaş hayvan Et ve Süt Kurumuna (ESK) kesime gönderilmiştir. ESK bu hayvanları sahiplerinden nakliye primi vererek satın almıştır. 190 hayvan ise yerinde tedavi edilmiştir.

'Bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize destek olmayı sürdüreceğiz'

Bakan Yumaklı, Mardin'deki hasar tespit çalışmasına ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

Mardin'de; Mazıdağı ilçesinin Yetkinler ve Yücebağ mahalleleri ile Kelek Mezrası'nda 7 bin dekarlık tarım alanının yandığı tespit edilmiştir. Bunun 4 bin dekarı hasadı yapılmamış buğday alanı, 3 bin dekarı anızdan oluşmaktadır. Ayrıca çiftçilerimizin bazı sulama ekipmanları zayi olmuştur.

Mardin'de ekiplerimize bildirilen veya tespit edilen hayvan kaybı bulunmamaktadır.

İl ve ilçe müdürlüklerimiz, bütün personeliyle bitkisel ve hayvansal üretim yapan çiftçilerimize destek olmayı sürdürecektir.

Ayrıca yanan alanlarda biyoçeşitliliğimizin hızlıca eski haline dönmesi ve alanın daha da zengin bir biyoçeşitliliğe kavuşması için; Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından alanda hem rehabilitasyon çalışmaları, hem de yaban hayatını iyileştirici faaliyetler gerçekleştirilecektir.

Devletimiz ilgili bütün kurumlarıyla bölgede yaraları sarmaya devam edecektir.

Yangında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yangından etkilenen vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.