Dünya
Giriş Tarihi : 28-02-2022 23:21   Güncelleme : 10-03-2022 03:34

Zelenskiy'e suikast yapılacağı iddiası: 'Putin 400 kişilik ekip gönderdi'

Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'e ve hükümet üyelerine suikast düzenlemek üzere 400 kişilik özel bir ekibi Kiev'e gönderdiği öne sürüldü.

Zelenskiy'e suikast yapılacağı iddiası: 'Putin 400 kişilik ekip gönderdi'

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik harekâtının 5'inci gününde, Başkent Kiev'in yaklaşık 150 kilometre kuzeydoğusundaki Chernihiv'in merkezinde füze saldırıları yaşanırken, Times'tan gelen bir iddia dünyada şok etkisi yarattı.

Afrika'dan 400'den fazla paralı Rus asker getirildi

Times'ta yerr alan iddiaya göre Rusya, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve hükümet üyelerine suikast düzenlemek için Afrika'dan 400'den fazla paralı Rus askeri getirdi.

Wagner Grubu olarak bilinen özel suikastçıların, Moskova'nın doğu Avrupa komşusunu ele geçirmesine yardım etmek için Putin'den Zelenskiy ve diğer 23 hükümet yetkilisini öldürme emri aldığı iddia ediliyor.

Kiralık orduyu 'Putin'in şefi' olarak bilinen Prigozhin yönetiyor

Putin'in çok yakın bir müttefiki olan ve genellikle 'Putin'in şefi' olarak adlandırılan oligark Yevgeny Prigozhin tarafından yönetilen kiralık ordu, beş hafta önce Ukrayna'ya gitti. Grubun sözkonusu operasyon için astronomik rakamlar aldığı konuşuluyor.

Kilit isimleri öldürmek için emir bekliyorlar

Özel eğitimli suikast ekibinin, Ukrayna başbakanı Zelenski,, kabine üyeleri, Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko ve kardeşi Vladimir de dahil olmak üzere, Ukrayna'da ön saflara çıkan kilit isimleri öldürmek için Kremlin'den gelecek yeşil ışığı beklediği söyleniyor.

Ukrayna hükümetinin yasağı, suikast planını suya düşürdü

Ancak Kremlin'in planları, Kiev'de ilan edilen 36 saatlik sokağa çıkma yasağı sonrası zora girdi.

Hükümet görevlileri, askerlerin Rus sabotajcıları süpürebilmesi için herkesin evlerine kapanmasını emretti.

Yapılan açıklamada, yasaklı saatlerde sokakta görülen herkesin 'düşman' olarak kabul edileceği belirtildi.

Zelenskiy'i öldürecek 400 kişilik özel ekip Belarus'tan Kiev'e doğru yola çıktı

Wagner Grubu'nun faaliyetleri hakkında bilgisi olan bir kaynak Times'a 2 bin ila 4 bin paralı askerin Ocak ayında Ukrayna'ya farklı misyonlar için getirildiğini açıkladı.

Paralı askerlerin bazıları Donetsk ve Luhansk bölgelerine gönderilirken, Zelenskiy'i ortadan kaldırmakla görevli 400 kişi Belarus'tan Kiev'e doğru yola çıktı.

'Barış görüşmeleri' nedeniyle harekete geçmiyorlar

Grup, Zelesnkiy ve meslektaşlarını cep telefonları aracılığıyla takip edip her zaman nerede olduklarını bildiklerini iddia ediyor.

Başka bir kaynak, Putin'in Zelenskiy ile yaptığı 'barış görüşmeleri' sırasında kiralık katillere "frene basın" talimatı verdiğini belirtti.