Dünya
Giriş Tarihi : 06-03-2022 02:06   Güncelleme : 18-03-2022 04:57

Zelenskiy'den Ukrayna halkına çağrı: 'Saldırıya geçin'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna halkına seslenerek, "Düşmandan kazanılan topraklarımızın her metresi zafere doğru bir adımdır, saldırıya geçin. Dışarı çıkıp bu kötülüğü şehirlerimizden kovmalıyız" dedi.

Zelenskiy'den Ukrayna halkına çağrı: 'Saldırıya geçin'

Rusya'nın Ukrayna'nın işgaline yönelik başlattığı operasyon 11'inci gününe girerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, sosyal medya hesabında paylaştığı videoyla Ukrayna halkına çağrıda bulundu.

"Dışarı çıkıp bu kötülüğü kovmalıyız"

Rusların geçici olarak Ukrayna topraklarında olduğunu belirten Zelenskiy, şunları söyledi:

Şehriniz geçici olarak işgal edildiğinde protesto etmek özel bir kahramanlıktır. Zırhınız olmasa bile zırhlı araçlardan kaçmıyorsunuz. İşte bu yüzden geçici olarak buradalar. Halkımız, Ukraynalılarımız geri çekilmiyor, vazgeçmiyorlar, direnişi sürdürüyorlar. İşgalcilere, "evinize gidin" diye bağırıyorlar.

Düşmandan kazanılan topraklarımızın her metresi zafere doğru bir adımdır, saldırıya geçin. Dışarıya çıkarak direnmeliyiz; Herson'da olduğu gibi, Berdyansk’ta olduğu gibi, Melitopol'de olduğu gibi, Konotop'ta olduğu gibi. Dışarı çıkıp bu kötülüğü şehirlerimizden kovmalıyız.

Donbass halkına da seslendi

Donbass halkına da seslenen Zelenskiy, sözlerini şöyle sürdürdü:

Donbass! Senin hakkında ne dediklerini hatırla. Kimse Donbass'ı dizlerinin üstüne çöktürmedi. Birçoğunuzun Ukrayna'nın sizden nefret ettiğine inandığını biliyorum. Rus televizyonlarında "Saldıracaklar, yıkacaklar" yalanını her gün söylüyorlar. Ama 8 yıl önce Donetsk'i, 8 yıl sonra Harkov'u karşılaştırın.