Gündem
Giriş Tarihi : 20-02-2022 03:21   Güncelleme : 26-02-2022 02:10

Yunanistan'daki feribot yangınında 1'i Türk, 12 yolcu kayıp

Yunanistan'ın Igoumenitsa Limanı'ndan İtalya'nın Brindisi Limanı'na seyreden feribotta yangın çıktı. Yangını söndürme ve arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği feribottan 23 Türk vatandaşı kurtarılırken, 1 Türk vatandaşının ise kayıp olduğu bildirildi.

Yunanistan'daki feribot yangınında 1'i Türk, 12 yolcu kayıp

Türkiye'nin Atina-Pire Başkonsolosu Mustafa Somuncu, durumlarını yakından takip ettikleri Türk vatandaşlarının transferi için yerel bir acenteden otobüs ayarlandığını açıkladı.

Gemiyle önce İgoumenitsa sonra karayoluyla Gümülcine'ye gidileceğini aktaran Somuncu, "Pasaportları kayıp olan bazı vatandaşlarımıza Gümülcine Başkonsolosluğu'nca geçici pasaport düzenlenecek. Oradan da karayoluyla İstanbul'a hareket edilecek" dedi.

"Zararlarının tazminatı konusunda takipçi olacağız"

Vatandaşların sorunsuz şekilde Türkiye'ye ulaşmaları için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirten Somuncu, "Vatandaşlarımızın zararlarının tazminatı konusunda takipçi olacağız" ifadelerini kullandı.

"12 kayıp yolcudan birisi Türk"

Kayıp olan Mehmet Çakır isimli Türk vatandaşının akıbetinin belirlenmesi için ilgili makamlarla toplantılar gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Somuncu, "Maalesef ilgili makamlardaki bilgi de bizimkiyle aynı yönde. 12 kayıp yolcudan birisi kayıp listesinde yer alıyor. Onun akıbetinin belirlenmesi şu an önceliğimiz" diye konuştu.

278 kişi kurtarıldı

Öte yandan, Yunan Devlet Ajansı AMNA'nın haberine göre, feribottaki yangın söndürme ve arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Yolcu listesinde yapılan kontroller ve kimlik tespit çalışmaları sonucunda belirlenen kayıp sayısının 12'ye yükseldiği belirtilerek, toplam 278 kişinin feribottan kurtarıldığı kaydedildi.