Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 24-01-2022 20:11   Güncelleme : 28-01-2022 01:51

Yeşilçam'ın acı kaybı: Fatma Girik, Covid nedeniyle vefat etti

Yeşilçam'ın büyük oyuncusu Fatma Girik, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede, Covid-19'a bağlı çoklu organ yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Yeşilçam'ın acı kaybı: Fatma Girik, Covid nedeniyle vefat etti

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Torba Mahallesi'nde yaşayan ve 6 ay önce tedavi için İstanbul'a giden Türk sinemasının büyük ismi Fatma Girik, sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti.

Girik'in, tedavi gördüğü hastanede, koronavirüse bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Hastaneden ilk açıklama

Liv Hospital'dan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik, Covid 19'a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Liv Hospital ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Fatma Girik'in ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

"Covid- 19'a bağlık viral enfeksiyon olduğu görüldü"

Ünlü oyuncunun vefatının ardından doktoru Prof. Dr. Simru Tuğrul, düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

Ne yazık ki bu sabah üzücü bir olayla güne başladık. Türk sinemasının dev çınarı değerli Fatma Girik'i ne yazık ki bu sabaha karşı kaybettik. Sayın Fatma Girik, uzun yıllardın hastanemizde çeşitli nedenlerle yatarak ve ayakta tedavi görmekteydi. En son zatürre ve solunum yetmezliğine bağlı hastanemize yatışı gerçekleştirildi. Yapılan tetkiklerde Covid- 19'a bağlık viral enfeksiyon olduğu görüldü. Yoğun bakımda takip ve tedavisine başladık. Ancak yapılan tedavilere rağmen kendisinde çoklu organ yetmezliği gelişti. Bu sabaha karşı tüm müdahalelere rağmen sabah 7 civarında Hakk'ın rahmetine kavuştu.

"Çok değeri bir insandı, pozitif, espri anlayışı müthişti"

Tedavi sürecinde ünlü oyuncuyu yakından tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen Tuğrul, şöyle devam etti:

Kendisini çok severdik, hastane sürecinde şahsen tanıma fırsatı buldum. Çok değeri bir insandı, pozitif, espri anlayışı müthişti. Çok seviyorduk kendisini. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

Belediye ve Cemal Reşit Rey'de anma töreni

Sanatçının cenazesi, yarın Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Bodrum'da toprağa verilmek üzere yola çıkacak.

Ayrıca yarın, Girik için saat 10.00'da Şişli Belediyesi'nde, belediye çalışanlarının katılacağı anma töreninin ardından, saat 11.00'de de Cemal Reşit Rey'de anma töreni düzenlenecek.

Vefat haberini ilk Şişli Belediye Başkanı duyurdu

Sanatçının vefat haberini, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, "Yeşilçam'ın ve Şişli'mizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum Eski Şişli Belediye Başkanımız Sevgili Fatma Girik'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim" ifadeleriyle duyurdu.