Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 06-06-2022 02:17   Güncelleme : 14-06-2022 00:33

Usta karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Unutulmaz tiplemelere imza atan usta karikatürist Latif Demirci, 61 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Usta karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Yarattığı tiplemelerle bir döneme damgasını vuran usta karikatürist Latif Demirci, 61 yaşında hayatını kaybetti.

Kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçiren Demirci'nin evde düştüğü ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. 

Demirci'nin vefat haberini sosyal medya hesabında duyuran yazar İhsan Yılmaz, paylaşımında, "Sevgili dostum, karikatürist Latif Demirci'yi bu sabah kaybettik. Acım sonsuz. Başta kızı sevgili Yasemin, kardeşi Nurver ve Latife, bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum" dedi.

Unutulmaz tiplemelerin çizeri

Kariyerine Gırgır ve Fırt dergilerinde yaptığı çizimlerle başlayan Latif Demirci, Fırt'ta 'Tarzan' ve Gırgır'da esprilerini Behiç Pek'in bulduğu 'Muhlis Bey' tiplerinin çizeri olarak geniş bir okur kitlesi edindi.

Kuruculuğunu yaptığı Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazeteler ve dergiler için çalışmaya başladı.

90'lı yıllarda yurtiçi ve yurtdışında karikatür sergileri açan Demirci, kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmalarında da bulundu.

NoktaPanoramaGazete PazarSöz gibi yayınların da kadrolarında yer alan Demirci, uzun süre Hürriyet gazetesi için çalıştı. Doğan Medya Grubu'nun Demirören Grubu'na satılmasının ardından 2018 yılında Hürriyet'ten ayrıldı.

2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü'ne değer görülen Demirci, Canavar Koyun Orhan, Muhlis Bey, Arap Kadri, Mithat-Mirsat ve son olarak da Press Bey gibi birçok tipleme yarattı.