Dünya
Giriş Tarihi : 22-10-2021 02:04   Güncelleme : 26-10-2021 02:36

Türkiye'ye 'kara parayla mücadelede yetersizlik' suçlaması

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadele konusunda başarılı olamayan ülkelerin bulunduğu 'gri liste'ye aldı.

Türkiye'ye 'kara parayla mücadelede yetersizlik' suçlaması

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü (FATF)Türkiye'yi, kara para aklama ve terörizmin finansmanını engelleme konusunda yeterince çaba göstermediği gerekçesiyle "gri liste"ye aldı.

FATF, Türkiye’nin Uluslararası İşbirliği İnceleme grubu tarafından özel izlemeye alınması tavsiyesinde bulunmuştu.

"Gri liste" olarak da bilinen bu grubun içerisinde Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen gibi ülkeler bulunuyor.

Türkiye'nin taahhütleri hatırlatıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te üç günlük toplantılarının ardından bir açıklamada bulunan Pleyer, kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda Türkiye'nin ilerleme kaydettiğini söylese de hâlâ ciddi sorunların bulunduğunu öne sürdü.

Pleyer, Türkiye'nin bu konuda taahhütlerde bulunduğunu, ancak bunları somut eyleme dönüştürmesi gerektiğini belirtti.

Financial Times daha önce duyurmuştu

Financial Times gazetesi daha önce iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Mali Eylem Görev Gücü'nün Türkiye'yi gri listeye almaya hazırlandığını aktarmış, bu kararın Türkiye'nin halihazırda zor olan yabancı sermaye çekme kabiliyetini daha da azaltacağı yorumuna yer vermişti.

'Gri liste' nedir?

FATF'in kendi sitesindeki tanıma göre, gri liste aslında kapsadığı ülkelerin artırılmış bir izlemeye tabi olmasını öngörüyor.

FATF, gri listeye alınan bir ülkenin stratejik eksikliklerini belirlenen zamanda giderme taahhütünde bulunduğunu belirtiyor.