Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman başkanlığında toplanan Dijital Mecralar Komisyonu'na sunum yaptı.

Milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Uraloğlu, A Milli Takım Kadın Voleybol Takımı'nın 2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere ABD'ye tarifeli uçakla gitmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Bakan Uraloğlu, yaşanan krize ilişkin şöyle konuştu:

Biz de bunu sosyal mecralardan öğrendik. Onun üzerine Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı ile konuştum. Şunu söyledi; 'Burası ABD uçuşu, yaklaşık 13 saatlik uçuş. Bize 10 gün önce haber verdiler. Özel bir uçak ya da sefer ilan etmeksizin bunu çözme imkânımız yoktu maalesef. Aynı şekilde dönüşü çözme noktasında da artık uçak değiştirip de büyük gövdeli; çünkü her uçakta business uçabilecek yolcu sayısı var ve satılmış biletler var, maalesef bize geç haber vermelerinden dolayı çözemedik' dedi.

THY'nin çoğunlukla milli takımımızla yüz binlerce dolarlık sponsorluk anlaşmaları var. Dolayısıyla böyle bir yaklaşımda olan bir kurum bunu esirgemeyecektir; ama orada iletişim demek ki doğru noktada olmamış. Dönüşlerini inşallah business olarak organize etmeye çalışıyoruz.

Kadın voleybolcular THY'ye tepki göstermişti

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın 2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere ABD'ye tarifeli uçakla ekonomi sınıfında uçması tartışmalara yol açmıştı.

2024 Paris Olimpiyatları'nda kadın voleybolunun favorilerinden olan milli takımının yıldız oyuncularından Ebrar Karakurt, Instagram hesabında seyahatlerine ilişkin bir fotoğraf paylaşmış, "13 saatlik Amerika yolculuğumuza ekonomi bölümünde başlamış bulunmaktayız" demişti. Türk Hava Yolları’nın (THY) hesabını da etiketleyen Karakurt, "Teşekkürler THY. Başka takımlar için özel uçak tahsis etmeye devam. Bize gelince ekonomi!" ifadelerini kullanmıştı.

Karakurt'un yanında oturan takım kaptanı Eda Erdem de bir paylaşım yapmış, THY'yi etiketleyerek, "Fotoğraftaki takım arkadaşlarımızı bulunuz" demişti.

Takımın bir diğer yıldız oyuncusu Zehra Güneş de, "En azından koridor ayırmışsınız" diyerek ironik bir biçimde THY'ye teşekkür etmişti.