Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 60'ıncı Münih Güvenlik Konferansı kapsamındaki bir oturumda, ülkesinin, Gazze'de yaşananlara ve Filistin meselesine ilişkin tutumunu aktardı.

Bin Ferhan, bölgedeki sorunu çözecek tek ve güvenli yolun, ABD ile İsrail'in iki devletli çözüme olan bağlılığından geçtiğini söyledi.

İsrail'in eylemlerinin, Araplar ve Müslümanların duygularını tahrik ettiğini belirten Bin Ferhan, Gazze'de yaşananların İsrail'e her açıdan yansımaları olacağını öne sürdü.

'Önceliğimiz Gazze'deki insani kriz'

Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler konusuna da değinen Bin Ferhan, "İsrail'le ilişkimiz yok. Bizim önceliğimiz, Gazze'deki insani durumu çözüme kavuşturmak. Önceliğimiz Gazze'deki insani kriz ve İsrail'le normalleşmeden önce bağımsız Filistin devletinin kurulması" dedi.

Bin Ferhan, İsrail'le normalleşmenin de, Arap Barış Planı'na bağlılıktan geçtiğini vurguladı.

Hamas'ın amacı İsrail ile Arabistan'ın arasını bozmak

Aynı konferans kapsamında Münih'te bulunan İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da ülkesinin Suudi Arabistan ile normalleşmesi konusunda konuştu.

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarındaki amaçlarından birisinin Tel Aviv ve Riyad yönetimleri arasındaki "normalleşme görüşmelerini bozmak" olduğunu iddia eden Herzog, "Bu nedenle Suudi Arabistan'la devam etmek, Hamas'ın yaptığına karşı açıkça bir kazanç olacaktır" ifadelerini kullandı.

Arap Birliği, İsrail'le normalleşmeyi reddediyor

Arap Birliği üyesi ülkeler, 2002'de Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kabul edilen Arap Barış Planı bildirisiyle, 'toprak karşılığı barışı", yani 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletini kabul etmedikçe İsrail'le normalleşmeyi reddetmişti.

Suudi Arabistan daha önce birçok kez İsrail'le normalleşmenin bağımsız Filistin Devleti'nin kurulması ve Filistin halkının meşru haklarını elde etmesinden geçtiğini belirtmişti.