Gündem
Giriş Tarihi : 05-02-2022 00:48   Güncelleme : 09-02-2022 04:44

Saldırganlar tutuklandı... 'Atatürk heykeline tahammül edemiyorum'

Samsun'da Atatürk Anıtı'na saldıran 2 kişi tutuklanırken, saldırganlardan birinin verdiği ifadede, "Ben Atatürk Heykeli'nin ve anıtının bulunmasını protesto ediyorum. Atatürk'ü sevmediğimi ve heykellerine tahammül edemediğimi genel olarak söylüyorum" dediği ortaya çıktı.

Saldırganlar tutuklandı... 'Atatürk heykeline tahammül edemiyorum'

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Parkı'nda yer alan Atatürk anıtına halat bağlanıp çekilmeye çalışılmasıyla ilgili çevredeki işyerleri ile KGYS kameralarının görüntülerini inceleyerek şüphelilerin kullandığı aracın plakasını tespit etti.

Kısa sürede şüphelileri yakalayan ekipler, akraba oldukları tespit edilen B.F. ile C.F.'yi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.

Zanlıların çeşitli suçlardan sabıka kayıtlarının bulunduğu öğrenildi.

Savcılıktan açıklama

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Atatürk Onur Anıtı'na karşı gerçekleşen çirkin saldırıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca ivedilikle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Zanlıların kısa sürede tespit edilerek gözaltına alındığı menfur saldırıyla ilgili kapsamlı araştırma yapılıp delillerin toplandığı kaydedilen açıklamada, "Akabinde şüpheliler Atatürk'ü Koruma Kanunu'na muhalefet suçu kapsamında ifadelerinin alınması sonrası Samsun Sulh Ceza Hakimliği'ne tutuklama talebiyle sevk edilmişlerdir" ifadelerine yer verildi.

Şüphelilerin bulunduğu aracın alana girişi, parkın çevresindeki işyerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı: "İkisinin de çok fazla suç kaydı var"

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, yakalanan 2 kişinin çok sayıda suç kaydının bulunduğunu açıkladı.

Çataklı, şunları söyledi:

İkisinin de çok fazla suç kaydı var. Bir tanesi ifadesinde, o gece alkol aldığını beyan ediyor. Uyuşturucu kullanmadan 11, uyuşturucu ticaretinden 2, kasten yaralamadan 9, taksirle yaralamadan 3, alkollü araç kullanmaktan 2... Gerekli işlemler arkadaşlar tarafından devam ediyor.

"Atatürk Heykeli'nin ve anıtının bulunmasını protesto ediyorum"

Tutuklanan iki kuzenin ifadeleri ortaya çıktı. C.F. ifadesinde, kendisinin herhangi bir sivil toplum kuruluşuna üye olmadığını ve bu eylemi gerçekleştirmek için herhangi bir terör örgütünden talimat almadığını belirtti.

C.F., şöyle devam etti:

Bahse konu işlemi bizzat kendi isteğimle gerçekleştirdim. Atatürk Heykeli'ni yıktıktan sonra başka bir eylem düşüncem yoktu. Ben Atatürk Heykeli'nin ve anıtının bulunmasını protesto ediyorum. B.F.'nin Atatürk Anıtı'na gideceğimizden haberi yoktu. Ben Atatürk'ü sevmediğimi ve heykellerine tahammül edemediğimi genel olarak söylüyorum. Araçla anıta gittim. Ben araçtan inip ipi araca bağladım ve B.F.'den de anıta çıkmak için yardım istedim. B.F. kenarda beklerken ben araca bindim. Araç hareket edince ip koptu. B.F. İle araca bindik ve olay yerinden kaçtık.

"Anıta çıkmasına yardım ettim"

Kendisinin Atatürk'e saygı duyduğunu söyleyen B.F. ise, Atatürk'e ve onun büstüne karşı herhangi bir karşı görüşünün bulunmadığını belirterek şunları söyledi:

Bu eylemi gerçekleştirmek için kimseden talimat almadım. Olay günü ben alkol aldıktan sonra C.F. ile buluştuk, 'gönlümü rahatlatacağım' diyerek işyerinin önündeki çelik halat ve urgan ipleri araca koydu. Atatürk Anıtı'nın yanına geldiğimde birlikte araçtan indik. Anıta çıkmak istedi, çıkamadı. Benden yardım istedi. Ben de ellerimi birleştirerek anıta çıkmasına yardım ettim.