Gündem
Giriş Tarihi : 11-06-2022 22:30   Güncelleme : 20-06-2022 02:01

Resmi Gazete'de yayımlandı: 4 ilde idare mahkemeleri kuruldu

Bir gün önce Denizli, Malatya ve Tekirdağ'da istinaf mahkemelerinin kurulmasının ardından, bugün de Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 4 ilde idare mahkemesi kuruldu.

Resmi Gazete'de yayımlandı: 4 ilde idare mahkemeleri kuruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2576 sayılı Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemelerinin Kuruluşu ve Görevleri Hakkında Kanun'un 2. maddesinin 1.fıkrası uyarınca Adalet Bakanlığı tarafından Ağrı, Bingöl, Kars ve Kırklareli'nde idare mahkemeleri kuruldu.

Ağrı İdare Mahkemesi'nin yargı çevresi Ağrı ve Iğdır, Bingöl İdare Mahkemesi'nin yargı çevresi Bingöl ve Muş, Kars İdare Mahkemesi'nin yargı çevresi Kars ve Ardahan, Kırklareli İdare Mahkemesi'nin yargı çevresi ise sadece Kırklareli olarak belirlendi.

Bir gün önce de 3 ilde bölge adliye mahkemeleri kuruldu

Bir önceki gün, Adalet Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayınlanan kararı ile Denizli, Malatya ve Tekirdağ'da istinaf mahkemeleri kurulmuştu.

Kararda, 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun'un 25'inci maddesi uyarınca Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) olumlu görüşü alınarak Denizli, Malatya ve Tekirdağ bölge adliye mahkemelerinin kurulduğu bildirilmişti.