Gündem
Giriş Tarihi : 26-06-2022 00:57

Organize Sanayi Bölgesi'nde zehirli gaz şüphesi: 4 işçi zehirlendi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada çalışan 4 işçi zehirlendi. Yapılan incelemelerde atık su kanalında hidrojen sülfür gazı belirtileri tespit edildi.

Organize Sanayi Bölgesi'nde zehirli gaz şüphesi: 4 işçi zehirlendi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 4'üncü kısımda elektrik kablosu üretimi yapan bir fabrikanın 4 çalışanı, gece 03.30 sıralarında molaya çıktıkları esnada atık su kanalından gelen gazdan etkilendi.

Şüphe üzerine çevre hastanelere kaldırılan 4 işçinin zehirlendiği tespit edildi.

Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve AFAD ekipleri bölgede inceleme başlattı.

Zehirlenmeye neden olan gazın, Muradi Organize Sanayi Sitesi 21'inci Sokak üzerindeki başka bir işletme tarafından atık olarak bırakılan hidrojen sülfür gazı olabileceği üzerinde durulurken, AFAD ekipleri tarafından yapılan incelemede de benzer tespitlere ulaşıldı.

Ekipler de atık su kanalının 10 ayrı bölgesinden, bakanlığın referans laboratuvarlarında analiz edilmek üzere numune aldı. Eşleştirme analizi sonucu, zehirlenmeye neden olan firmalara yaptırım uygulanması bekleniliyor.

"Benzer şikâyetler geliyordu"

Bölgede incelemelerde bulunan Manisa Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Melih Melik Kara, "Saat 03.30 sıralarında 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ihbarda, burada yoğun bir gaz oluşumu bildirildi. Zaman zaman bu bölgede buna benzer şikâyetler geliyordu, çalışmalarımızı da yapıyorduk ama zehirlenme olayının ardından bölgede farklı çalışmalar uyguladık. Çıkış noktası olmak üzere kanalın 10 ayrı noktasından numune aldık. Bu numuneleri bakanlığımızın çevre referans laboratuvarlarında analiz ettireceğiz. Eşleştirme analizi sonuçlarına göre idari ve cezai işlemleri uygulayacağız" dedi.

"Analiz sonuçlarını bekleyeceğiz"

Bölgede durumun normale döndüğünü ve uçucu bir gaz kokusu hissetmediklerini kaydeden Kara, "Bulunduğumuz bölge sanayi bölgesi, dolayısıyla Devlet Su İşleri (DSİ) kanalının, Manisa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü altyapısının, organize sanayi bölgelerinin bulunduğu bir bölgeden bahsediyoruz. Olayın muhtemelen sanayi kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Ancak bunu net söyleyebilmek için analiz sonuçlarını beklememiz gerekmektedir" diye konuştu.

Bu arada, 4 işçinin sağlık durumunun da iyi olduğu ve taburcu olduğu öğrenildi.

AdminAdmin