Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 mağlup eden A Milli Takımımızda goller Merih Demiral'dan gelmişti.

Demiral'ın attığı gol sonrası bozkurt işareti yapması ise büyük ses getirdi.

UEFA, Merih Demiral'a "genel davranış ilkelerine uymaması, temel terbiye kurallarını ihlal etmesi, spor etkinliklerini sportif olmayan gösteriler için kullanması ve futbol sporunu itibarsızlaştırması" gerekçesiyle 2 maçtan men cezası verdi.

Karar uluslararası tahkime taşınamıyor

Demiral'a verilen ceza 3 maçtan daha az olduğu için kararın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşınamadığı öğrenildi.

Bu durumda, Demiral'ın cezası onanmış gibi gözüktüğü belirtiliyor.

UEFA İcra Kurulu Üyesi Servet Yardımcı ise, UEFA'nın Merih Demiral'a verdiği 2 maç cezanın, futbolun bağımsızlığına müdahale olduğunu söyledi.

Federasyon 30 sayfalık savunma hazırladı

Disiplin soruşturulması başlatılan harekete ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), yerli ve yabancı avukatlarca hazırlanan 30 sayfalık savunmayı, UEFA Disiplin Kurulu'na gönderdi.

Dosyada, daha önce yaşanmış çok sayıda örneğe yer verilip 'bozkurt' işaretinin Anadolu, Orta Asya ve dünyanın birçok yerindeki Türk kökenli halkların 1000 yıllık simgesi olduğu öne çıkarıldı.

UEFA'dan Merih Demiral açıklaması

UEFA'nın resmi sitesinden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezaket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk açıklama

Kazakistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, UEFA'nın iki maç ceza verdiği Merih Demiral ile ilgili konuştu.

UEFA'nın kararına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Kimse Almanların formalarında kartal var diyor mu? Kimse kalkıp da Fransızların formasında horoz var, niye horozlanıyorsun diyor mu? Orada Merih heyecanını bu görüntüyle verdi.

Bunun üzerine de malum Dışişleri Bakanlığımız bunların yetkililerini çağırdılar, gerekli adımlar da buna göre atılıyor. İnşallah bütün mesele cumartesi günü, biz sahadan galibiyetle ayrılarak bir üst tura çıkalım. fevkalade bir durum olmazsa maça gitme kararımızı verdik.