Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-06-2022 01:02   Güncelleme : 29-06-2022 02:42

Memur ve işçi emeklilerine yüzde 40 zam geliyor

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, memur ve işçi emekli aylıkları ile asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Memur ve işçi emeklilerine yüzde 40 zam geliyor

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, emekli aylıkları ve asgari ücret artışı konusunda şunları söyledi:

Öyle zannediyorum ki, Temmuz ayında işçi emeklilerimiz de dahil olmak üzere maaşlara yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesinin temin edilmesi lazım.

EYT açıklaması: "Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem"

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin de konuşan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

EYT'de çalışmalar yapılıyor. Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ama dediğim gibi bu konu hükümetin masasındadır. Gündemimizde kesinlikle erken seçim yok. Bu biraz da muhalefet, kendisini konsolide edebilmek için erken seçimi zorluyor. Böyle bir konuşma olmadı. AK Parti'nin, Cumhur İttifakı'nın, hükümetin gündeminde erken seçim yok. İnşallah 2023'te seçimlere gideceğiz. Erken seçimin olmasının siyasal ve sayısal şartları gerekir. Şu anda siyasal ve sayısal şartlar erken seçimi mümkün kılmıyor. Bizim siyasi geleneğimizde erken seçim üzerinden seçim popülizmi yapmak yoktur. Vatandaşlarımızın ekonomik şartlar içinde daha iyi noktada tutulması hükümetin vazifesidir.