Dünya
Giriş Tarihi : 25-04-2022 03:11   Güncelleme : 02-05-2022 02:43

Le Pen, kaybettiği seçimi 'büyük bir zafer' olarak niteledi

Cumhurbaşkanlığı yarışında Macron karşısında seçimi kaybeden sağcı lider Le Pen, aşırı sağın oy oranındaki artışa dikkat çekerek, "Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer" dedi.

Le Pen, kaybettiği seçimi 'büyük bir zafer' olarak niteledi

Fransa'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci turda Emmanuel Macron karşısında kaybeden aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen, seçim sonuçlarının ardından açıklamalarda bulundu.

"Ülkenin üzerinde büyük bir özgürlük rüzgârı yükselebilirdi"

Mağlubiyeti kabul eden Le Pen, aldığı oy sayısının zafer olduğunu belirterek, "Ülkenin üzerinde büyük bir özgürlük rüzgârı yükselebilirdi. Seçimler aksini belirledi. Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer" dedi.

"Yasama seçimlerinin büyük seçim savaşını başlatıyoruz"

Yasama seçimi için mücadele vereceğini kaydeden Le Pen, "Bu akşam yasama seçimlerinin büyük seçim savaşını başlatıyoruz. Bu savaşı Jordan Bardella ile yapacağım. Ulusal Cephe, nereden gelirse gelsin, Emmanuel Macron'un politikalarına karşı bir araya gelmek isteyen herkesi birleştirmek için çalışacak" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağ 13 milyondan fazla oy aldı

Fransa'da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, oyların yüzde 58.20'sini mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron alırken, Le Pen ise oyların yüzde 41.80'ini alarak rekor oy sayısına ulaştı.

Anketlere göre aşırı sağ, 13 milyondan fazla oy alarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Haziranda Ulusal Meclis seçimleri yapılacak

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Fransa'da 12 ve 19 Haziran tarihlerinde Ulusal Meclis'in üyelerini seçmek için yasama seçimi gerçekleştirilecek.