Siyaset
Giriş Tarihi : 09-09-2021 01:22   Güncelleme : 14-09-2021 03:32

Kılıçdaroğlu'ndan partililere uyarı: Kavga etmeyeceğiz

CHP'nin 98'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri haftasında gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, "Önümüzde hiçbir engel yok. Sadece çalışacağız, kavga etmeyeceğiz. Bizi kavga alanına çekmek isteyebilirler. Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum: Sakin olun" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan partililere uyarı: Kavga etmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 98'inci kuruluş yıldönümü etkinlikleri haftasında gerçekleştirilen açılış töreninde konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Bir binaya sahip olmak elbette önemlidir. Binaya sahip olmanın çok ötesinde, yaşadığı ülkeye de sahip olmak çok daha değerlidir. Biz yaşadığımız ülkeye de sahip çıkacağız. O ülkenin var olan bütün sorunlarına talibiz" dedi.

"Bizim üstlendiğimiz görev, tarihsel bir görevdir"

CHP'nin halkın partisi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti:

Az önce Sayın Altan Öymen ifade etti. Malvarlıklarımıza el konuldu, yılmadık. Genel başkanlarımız hapse atıldı, yılmadık. Arşivlerimize el kondu, linç kampanyaları yapıldı, yılmadık. Çünkü biz, halk için, ülkemiz için çaba harcıyoruz. Bizim bireysel bir talebimiz asla ve asla olamaz. Bizim taleplerimiz, bizim beklentilerimiz toplumun huzur içinde yaşamasıdır. Bizim üstlendiğimiz görev, tarihsel bir görevdir. Bu görevi üstlenen kişiler, sıradan insanlar değildir. Cumhuriyet Halk Partili olmak, sıradan bir partili olmanın çok ötesindedir. Cumhuriyet Halk Partili olmak, ülkenin bağımsızlığından, adaletten, sosyal devletten, çağdaş eğitimden, devlet yapılanmasında liyakatten yana olmak demektir. Cumhuriyet Halk Partili olmak demek; hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla, yaşam tarzıyla ilgilenmemek demektir. Onları siyasete malzeme etmemektedir.

"Cumhuriyet'in ikinci yüzyılını demokrasiyle taçlandıracağız"

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarından tarihi bir sorumluluk devraldıklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, Cumhuriyet'i kurduğunda, bütün mazlum ülkelerin Cumhuriyet'e geçtiğini gördüler. Yani bizim devrimimiz, sıradan bir devrim değil, mazlum ülkelerin önünü açan da bir devrim. Şimdi Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına gireceğiz ve biz, bu güzel cumhuriyeti, ikinci yüzyılda demokrasiyle taçlandırma kararındayız. Bunu beraber yapıyoruz, birlikte yapacağız.

"Yol arkadaşlarıma, 'İçeride fazla oturmayın, bizim görevimiz dışarıda' diyorum"

Türkiye'nin ağır sorunları olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bunları çözmek için de güçlü bir iradeye, bu halkın desteğine ihtiyacımız var. Binalar güzel olabilir. Ben, bazen yeni bina alındığında yol arkadaşlarıma şunu söylüyorum: 'İçeride fazla oturmayın, bizim görevimiz dışarıda.' Türkiye'deki bütün yurttaşların, hangi partiden olursanız olun, her vatandaşın benim başımın üstünde yeri var. Binamız var mı? Var. Evet, güzel. Binamızda oturacağız. Burada, sorunları çözmeye kilitlenecek arkadaşlarım. İstanbul gibi bir kentin sorunlarını çözeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Sadece çalışacağız, kavga etmeyeceğiz"

Kılıçdaroğlu, CHP’nin dünyanın en köklü siyasi partilerinden biri olduğunu belirterek, "Önümüzde hiçbir engel yok. Sadece çalışacağız, kavga etmeyeceğiz. Bizi kavga alanına çekmek isteyebilirler. Bütün arkadaşlarıma sesleniyorum: Sakin olun. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu ülkeye demokrasiyi getirmek amacındayız" dedi.