Gündem
Giriş Tarihi : 22-05-2022 03:21   Güncelleme : 31-05-2022 00:41

Kılıçdaroğlu: 'Sizi korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar'

İstanbul-Maltepe'de düzenlenen 'Milletin Sesi' mitinginde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Bunların tek bir amacı var: Korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak. Sizi, bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve Saray'ı giderse kaos olur algısı oluşturmanın peşindeler" dedi.

Kılıçdaroğlu: 'Sizi korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından Bursa'da yapılması planlanan 'Milletin Sesi' mitingi, İstanbul-Maltepe'de düzenlendi.

"Meraklanmayın, az kaldı"

Burada bir konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Haramilerin saltanatı yıkılıyor. Yaklaşık 5 yıl önce bu meydandaydık. Ankara'dan İstanbul'a milyonlarla birlikte yürümüş ve 9 Temmuz 2017'de bu meydanda milyonlarla buluşmuştuk. O gün 'Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır' demiştim. Bu yürüyüşün finaline yaklaşıyoruz. Az kaldı, bu kentin meydanlarında, sokaklarında, fabrikalarında, üniversitelerinde özgürce kucaklaşacağız. Meraklanmayın, az kaldı" ifadelerini kullandı.

"Birileri Türkiye'yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor"

Türkiye'de insanların korkuyla sindirilmek istendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Birileri Türkiye'yi zifiri karanlığa sürüklemek istiyor, insanları korkuyla sindirmek istiyor. Yaratılmak istenen bu korku ikliminin aparatlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Siyasallaşmış yargı, mafya, uyuşturucu kaçakçıları, paramiliter yapılar, beşli çeteler, yandaş medya ve beslemeleri, hepsi ama hepsi birlikte çalışıyor" dedi.

"O yasak, bu yasak, şu yasak"

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunların tek bir amacı var: Korku iklimi yaratmak ve bu iklimden nemalanmak. Sizi, bu milleti korkutarak bu sistemi ayakta tutmak istiyorlar. O ve Saray'ı giderse kaos olur algısı oluşturmanın peşindeler. Bu algıyı pekiştirmek için sudan sebeplerle evleri basıyorlar, insanları gece yarısı gözaltına aldırıyorlar, okulları basıyorlar, tweet attılar diye liseli çocukları okullarından alıyorlar. Yeşili savunan, doğayı savunan aktivistlere ağır hapis cezaları verdiriyorlar. Bebekleri babalarından, annelerinden koparıyorlar. Hapse atılan gazeteciler, siyasetçiler, siyaset yasakları... Şimdi bir adım daha atıp partileri kapatmaya hazırlanıyorlar. Konserleri yasaklıyorlar, Kürtçe müziğe tahammül edemiyorlar. Bu ülkenin ulu çınarı olan sanatçıları mahkeme koridorlarında süründürüyorlar. Saray ve şürekasının dilinden düşmeyen bir kelime var: O yasak, bu yasak, şu yasak... Saray rejiminde gençlere eğlence yok, bolca uyuşturucu var. Kumar var, uyuşturucu baronlarıyla kol kola olanlar var. Kadın cinayetleri, işçi cinayetleri var. Biz kullanışlı aparatlarla kavga edeceğiz, sonuna kadar edeceğiz ve kazanacağız.

"Gençlerimizin yüzde 70'i yurtdışına gitmek istiyor, 550 bini gitti bile"

Yüz binlerce gencin yurtdışına gittiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ülkemiz ağır bir ekonomik buhranın içinde. Bu, hakka, hukuka, adalete sırt çevirmenin, adaletsiz yönetimin sonucudur. Milyonlarca aile ağır yoksulluk içinde geçinemiyor. Sonuç: Yüz binlerin tiranlıktan kaçmaya çalışması. En değerlimizi, gençlerimizi kaybediyoruz. Gençlerimizin yüzde 70'i yurtdışına gitmek istiyor, 550 bini gitti bile. Yalanlardan hepimiz bıktık. Ağızlarını açtıklarında yok efendim 2023, 2071, dış güçler, Almanlar, Japonya bizleri kıskanıyor, anlaşmalarda gizli maddeler var. Bunların tamamı yalan, yalan, yalan. Çok uzun süredir söyleyecekleri elle tutulur hiçbir şey kalmadı" diye konuştu.

"Yol geçen hanına dönen sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler"

Türkiye'de değişim rüzgârı estiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ama az kaldı, uzun zamandır değişim rüzgârları esiyor. Türkiye değişime hazır. Çiftçimiz, işçisi, memuru, bürokratı, esnafı, sanayicisi, tüccarı, ithalatçısı, turizmcisi, taksicisi bu değişime hazır. Bu değişime gençler hazır, kadınlar hazır. Biz bu değişime hazırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de son dönemde gündemin en önemli konuları arasında gösterilen sığınmacılar krizine de değinen Kılıçdaroğlu, bir kez daha, ülkedeki sığınmacıları geri göndereceğini belirterek şunları söyledi:

Türkiye'ye gelen kaçakların, Afganların ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri gönderilmesi gerektiğine inanıyorum. Benim vatan sevgimde 'sınır namustur' anlayışı var. Yol geçen hanına dönen sınırları koruyamayanlar devleti yönetemezler. 8 milyon kişiyi başımıza indirdiler, bu yük taşınamıyor. Gitmek zorundalar, gidecekler. Davul zurnayla, kardeşçe göndereceğiz. Hiç kimse unutmasın, biz ırkçı değiliz, ırkçılığa karşıyız. Asla bu milletin alnına kara lekenin sürülmesine izin vermeyeceğiz. Ortadoğu barış ve işbirliği teşkilatını kuracağız, Suriye'ye, Ortadoğu'ya barış getireceğiz. Bizim ilkemiz Atatürk'ün söylediği 'Yurtta Barış, Dünyada Barış' ilkesidir. Dindarı, dinsizi, Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı, sağcısı, solcusu, liberali, milliyetçisi... Birlikte olmak zorundayız, birlikte mücadele etmek zorundayız. Vatan bizim vatanımız, bayrak bizim bayrağımız."

"Hatalarımızdan ders çıkarmasını bilen bir partiyiz"

Kılıçdaroğlu, geçmişi örnek göstererek partisine yöneltilen eleştirilere de değinirken şu ifadeleri kullandı:

Evet, hatalar oldu. Biz bugün çok mükemmel bir parti iddiasında da değiliz ama hatalarımızdan ders çıkarmasını bilen bir partiyiz. Siz de, Allah da şahidimdir ki, kendimizi geliştirmek ve düzeltmek için çok çaba harcıyoruz. İnanmaktan, denemekten, öğrenmekten, şükretmekten vazgeçmeyenlerin başına harika şeyler gelir. Tam anlamıyla mükemmel olmasak da mükemmel bir göreve talibiz. İşsizlere iş sağlamak, ülkeye kardeşliği getirmek, milleti huzura kavuşturmak... Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği, bölgesinde ve dünyada saygınlığı olan bir ülkeyi yeniden inşa etmek.