Siyaset
Giriş Tarihi : 04-04-2021 00:12   Güncelleme : 07-04-2021 02:46

Kılıçdaroğlu: İstanbul Sözleşmesi'nde 'kadına şiddet'e vurgu yapılmalı

Kadın belediye başkanları ile bir araya gelen CHP lideri Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi için 'kadına ve aile içi şiddet'e vurgu yapılması gerektiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu: İstanbul Sözleşmesi'nde 'kadına şiddet'e vurgu yapılmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadınların belediye seçimlerinde seçme ve aday olma hakkının tanınmasının 91'inci yıldönümünde, kadın belediye başkanları ile çevrimiçi toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda Kılıçdaroğlu'na, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ile CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun eşlik etti.

Kadın belediye başkanları, kadınların ürettikleri ürünler için şube veya kadın emek pazarları oluşturduklarını ve pandemi döneminde kadınların ev ekonomisine katkı vermesine destek olduklarını söyledi.

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, 25 yıl sonra yönetimin değiştiğini ve Ceyhan'ın ilk belediye başkanı olduğunu söyledi. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, bu dönemde 1500 adet tablet ve bilgisayar dağıttığını aktardı.

'Kadına ve aile içi şiddete' vurgu

21 belediye başkanını tek tek dinleyen ve not alan Kılıçdaroğlu, "Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 91'inci yılı ama arzu ettiğimiz ölçüde kadınlar yerel yönetimlerde rol üstenemediler. Bunu büyütmek gerekiyor. Bu mücadeleyi önce kadınların vermesi gerekiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin olarak da, "Kadının ekonomik özgürlüğe kavuşması çok önemli. Kavuşursa daha güçlü hissediyor. İstanbul Sözleşmesi çok kullanılıyor ama ben 'kadına ve aile içi şiddetin' öne çıkarılmasını arzu ediyorum. AKP ve MHP, 'aile düzenimiz bozuluyor' diye bir özel propaganda yapıyorlar. Bunun önüne geçmek için 'kadına şiddete hayır', 'şiddetin her türlüsüne karşıyız' diye doğrudan doğruya 'şiddet' sözcüğü kullanılarak İstanbul Sözleşmesi savunulabilirse, onun geniş kitlelerde kabul görmesi çok daha yüksek olacaktır" ifadelerini kullandı.