Gündem
Giriş Tarihi : 18-05-2022 00:39   Güncelleme : 25-05-2022 05:49

'Kadıköy Belediyesi operasyonunda 224 kişiye gözaltı' haberine tepki

Kadıköy Belediyesi'ne düzenlenen rüşvet ve sahtecilik operasyonunda 224 kişinin gözaltına alındığı yönündeki haberlere ilişkin belediyeden açıklama geldi. Belediye Başkanı Odabaşı, yaptığı açıklamada, "Kadıköy Belediyesi'ne ne bir polis girdi, ne de arama yapıldı. Ama medyaya öyle bir servis yapıldı ki, sabahın ilk saatlerinden itibaren belediyenin bütün kadroları gözaltına alınmış gibi haberler yayınlandı" dedi.

'Kadıköy Belediyesi operasyonunda 224 kişiye gözaltı' haberine tepki

İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen, aralarında Kadıköy Belediyesi personelinin de bulunduğu rüşvet ve resmi belgede sahtecilik operasyonu haberlerine ilişkin Kadıköy Belediyesi'nden açıklama geldi.

Belediyenin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan basın duyurusunda, aralarında Kadıköy Belediyesi'nde görevli zabıta memurlarının da bulunduğu 54'ü kamu görevlisi 224 kişinin rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındığı bilgisi bulunmaktadır. Konuyla ilgili savcılık ya da emniyet birimleri tarafından belediyemize aktarılan bir bilgi bulunmamakla birlikte, kurumumuz kendi iç sorgulamasında gözaltına alınan personelin sayısını ve kimliklerini belirleme çalışması yapmaktadır. Gözaltına alınan 224 kişiden sadece 54'ü kamu çalışanıdır. Sağlıklı ve net bir bilgi alındıkça kamuoyu bilgilendirilecektir.

Başkan Odabaşı: "Kadıköy Belediyesi'ne ne bir polis girdi, ne de arama yapıldı"

İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonla ilgili Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da açıklama yaptı.

Odabaşı da, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "İktidardan Kadıköy'e değil, algıya operasyon. Bugün, mevcut iktidarın yeni bir ayak oyununa, algı operasyonuna tanıklık ediyoruz. Basına 'Kadıköy Belediyesi'ne rüşvet operasyonu' olarak yansıyan haber, apaçık ki Kadıköy Belediyesi'ne karşı yapılan siyasi bir operasyonun parçasıdır. Kadıköy Belediyesi'ne ne bir polis girdi, ne de arama yapıldı. Ama medyaya öyle bir servis yapıldı ki, sabahın ilk saatlerinden itibaren belediyenin bütün kadroları gözaltına alınmış gibi haberler yayınlandı" dedi.

"Hükümetin rant projelerine açıktan karşı çıkıyoruz, belli ki birilerini rahatsız etmişiz"

Gerçeğin böyle olmadığını vurgulayan Odabaşı, açıklamasında şunları kaydetti:

Bugün yapılan Atatürk Havalimanı'nın yıkılma süreci ile oluşan kamuoyu duyarlılığını farklı bir yöne kaydırmak amaçlı bir algı yönetimidir. Kadıköy, CHP'nin kalesidir. Cumhuriyet değerlerinin en temel savunucusudur. Bugün Atatürk'ün ismini havalimanından silmek isteyenler eşzamanlı olarak bu operasyonu kurgulayarak yaptıklarını kapatmaya çalışıyorlar. İzin vermeyeceğiz.

Son dönemde Kadıköy Belediyesi olarak hükümet ile sık sık karşı karşıya geldiklerini hatırlatan Odabaşı, şöyle devam etti:

'Söğütlüçeşme'ye AVM yaptırmayacağız' diyoruz. 'Kalamış halkındır' diyoruz. 'Eski tren istasyonlarını bize verin, halkın kullanımına açalım' diyoruz. Yani hükümetin rant projelerine açıktan karşı çıkıyoruz. Belli ki birilerini rahatsız etmişiz. Kadıköy'ün Cumhuriyet'in değerlerini savunan bir kale olmasını hazmedemiyorlar. Asla fethedemeyecekleri bu kaleyi şimdi algı operasyonları ile yıpratmaya çalışıyorlar.

"Halkın gündemini değiştiremezsiniz, buna izin vermeyeceğiz"

Eğer bir belediyeye rüşvet ve yolsuzluk üzerinden soruşturma başlatacaksa bunun adresleri bellidir ve bu adresler arasında Kadıköy yoktur. Kadıköy halkı ve kamuoyu bilmeli ki, hiçbir zaman hukuksuzluğun yanında durmayacak ve Kadıköy halkının menfaatlerini savunmaya devam edeceğiz. Tehdit ve saldırılar karşısında asla geri adım atmayacak, Cumhuriyetin değerlerini sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Halkın gündemini değiştiremezsiniz, buna izin vermeyeceğiz.