Tokat'ın Erbaa ilçesine bağlı Karayaka beldesinde saat 21.30 sıralarında, iddiaya göre jandarma ekipleri aldıkları bir ihbar üzerine bir eve gitti.

Ekiplerin gittiği evde henüz bilinmeyen bir nedenle patlama oldu.

Patlamada 5 asker ile 2 sivil yaralanırken, olay yerine çok sayıda sağlık, jandarma ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yaralılar, sağlık ekiplerinin olay yerindeki ilk müdahalesinin ardından ilçe devlet hastanesine kaldırılırken, jandarma ekipleri ise çevrede önlem aldı.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.

'Olay, aileler arası bir husumetten kaynaklanıyor'

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, olayla ilgili sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Hatipoğlu, şunları ifade etti:

Erbaa ilçemizin Karayaka beldesinde yaşanan patlamada yaralanan Jandarma personelimiz ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum.

Olayla ilgili gerekli araştırma ve soruşturma titizlikle yapılmaktadır.

Ancak ilk bulgulara göre olayın aileler arası bir husumetten kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Şüpheli paket ihbarı

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan da, patlamaya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Erbaa-Karayaka beldesinde bir bağ bahçesinde şüpheli paket bulunduğu ihbarı üzerine olay yerine giden jandarma ekipleri içerisinde piknik tüpü olan bir sandığı açmaya çalışırken gerçekleşen patlama sonucu 5 jandarma personelimiz, 2 sivil vatandaşımız yaralanmış, askerlerimizden birinin iki bacağında, bir sivil ve bir askerin tek bacağında nitelikli yaralanma meydana gelmiş olup, diğer askerlerin ve vatandaşların yaralanmaları hayati nitelik arz etmeyen yaralanmalar mahiyetindedir.

Nöbetçi savcımız olay yerine intikal etmiş olup, olay tüm yönleriyle incelenmek üzere gerekli tahkikat başlatılmıştır.

Yaralıların 5'i asker

Hastanede yaralıları ziyaret eden AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise, "Erbaa ilçemizde bir bağ evinde yaşanan patlamada 7 vatandaşımız yaralandı. Yaralılardan 5'i asker. Tıbbi müdahale devam ediyor. Yetkililerden öğrendiğimiz kadar terör saldırısı değil, soruşturma devam ediyor. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaralılardan 2'sinin durumu ağır

Patlamada yaralanan 5'i jandarma personeli 7 kişinin isimleri belli oldu.

Olayda yaralananların isimlerinin Ahmet Karaçoban (63), Sefa Can Karaçoban (29) ile askerler Muhammed Avcı (25), Mustafa Evkay (32), Burak Muslurget (30), Alperen Songül (28) ve Sezer Ertürk (28) olduğu öğrenildi.

Öte yandan Tokat Devlet Hastanesi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.