İsrail'in 246 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de can kaybı 37 bine yaklaşırken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin ortasındaki Nusayrat Mülteci Kampı ile çeşitli bölgelere düzenlediği saldırılarda en az 210 kişi öldü.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İsrail ordusu Gazze Şeridi'nin orta bölgesine eşzamanlı şekilde yoğun saldırılar düzenledi.

Saldırılarda ölü sayısı 210'a yükseldi

Gazze'deki Hükümetin Medya Ofisi, yaptığı açıklamada, "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki Nusayrat Mülteci Kampı'na sabah saatlerinden bu yana düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 210'a yükseldi" ifadelerini kullandı.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İsrail'in Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği şiddetli saldırıların ardından, "Filistin halkının teslim olmayacağını, direniş güçlerinin de İsrail karşısında Filistinlilerin haklarını savunmaya devam edeceğini" söyledi.

İsrail ordusu ambülansları engelliyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, sağlık ekipleri, ambülans ve acil durum sisteminin Gazze'nin orta bölgesine düzenlenen saldırılarda yaralananların Aksa Şehitleri Hastanesi'ne nakledilmesine yönelik gelen çağrılara yanıt veremediği belirtildi.

Açıklamada İsrail'in, yakıt ve yedek parça girişini engellemesi ve 130 ambülansı hedef alıp onlarca ambülansın saldırı bölgelerine ulaşmasına izin vermemesi sonucu Gazze'de acil durum sisteminin kasten baltalandığı vurgulandı.

İsrail: '4 esir sağ olarak kurtarıldı'

Bu arada İsrail ordusu, 7 Ekim 2023'ten bu yana yoğun saldırı altında tuttuğu Gazze Şeridi'ndeki 4 İsrailli esirin canlı olarak kurtarıldığını bildirdi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki çeşitli noktalara saldırılar düzenlendiği belirtildi.

İki farklı bölgede toplam 4 İsrailli esirin canlı olarak kurtarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Kurtarılan İsrailli esirlerin Noa Argamani (25), Almog Meir Jan (21), Andrey Kozlov (27) ve Shlomi Ziv (40) olduğu kaydedildi.

Kurtarılan esirlerin 7 Ekim'deki Nova müzik festivalinde Hamas tarafından Gazze'ye kaçırılan İsraillilerden olduğu aktarıldı.

4 İsrailli esirin kurtarıldığı saldırılarda ağır yaralanan bir İsrail polisinin ise öldüğü açıklandı.

Hamas'tan açıklama: 'İsrail bazı esirlerini öldürdü'

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde ise, Telegram hesabında yaptığı açıklamada, "İsrail ordusunun esirlerini kurtardığı operasyonda korkunç bir katliam yaptığını" belirtti.

Ebu Ubeyde, İsrail'in bazı esirleri kurtarmayı başardığını, ancak bazılarını da öldürdüğünü kaydetti.

İsrail'in, saldırı düzenlediği Nusayrat Mülteci Kampı'nda çok yönlü savaş suçu işlediğini vurgulayan Ebu Ubeyde, "Bundan ilk zarar görecek olan İsrailli esirlerdir" ifadelerini kullandı.