Uluslararası tepkilere rağmen İsrail ordusu, Gazze'deki Refah'a bomba yağdırmaya devam ediyor.

İsrail savaş uçakları son olarak, savaştan kaçan Filistinli sivillerin sığındığı bir çadır kenti daha vurdu.

İsrail'in Refah'ın batısına düzenlediği hava saldırısında aralarında kadın ve çocukların da olduğu en az 21 kişi yaşamını yitirirken, 10'u ağır, 64 kişi de yaralandı.

Filistinlilerin çadır kurduğu alanı vurdular

İsrail ordusunun hedef aldığı bölgenin Mavasi'de Filistinlilerin çadır kurduğu alan olduğu kaydedildi.

Görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre, saldırı alanında çok sayıda yaralı ve cesedin yanı sıra çevrede insan kalıntıları bulunuyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre de, hedef alınan çadırlar Refah'ın batısındaki Amerikan sahra hastanesine yaklaşık 100 metre mesafede bulunuyor.

Gazze'deki hükümetten açıklama

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi'nden yapılan açıklamada, Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah kentinde saldırıları durdurma kararına rağmen kentteki bombardımanlarına ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, "İşgalci İsrail ordusu 48 saatte Refah'ın batısında 'güvenli olduğunu' iddia ettiği bölgelerde yerinden edilmiş kişilerin çadırlarını hedef alarak göçe zorlanmış 72 Filistinliyi öldürdü" ifadelerine yer verlid.

İsrail'in "öldürülme ve hedef alınma korkusuyla kaçan sivillere ve yerinden edilmiş insanlara karşı daha fazla katliam yapma niyetinde olduğu" belirtilen açıklamada, "Bu durum, işgalci İsrail'in soykırım suçunu önceden tasarlayarak işlemeyi sürdürme konusundaki ısrarını doğruluyor" denildi.

Birleşmiş Milletler: 'En az 200 kişi öldürüldü'

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) İletişim Direktörü Juliette Touma, İsrail'in Refah kentinde zorla yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıda can kaybının çok yüksek olduğunu, en az 200 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

İsrail medyası, bugün İsrail tanklarının ilk kez Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kent merkezine girdiğini duyurmuştu.

İsrail merkezli 'Ynet' isimli haber sitesinin görgü tanıklarına dayandırdığı habere göre tanklar, El Avde Camii yakınında konuşlanırken bir camiyi de hedef aldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Refah kent merkezindeki bir camiden dumanlar yükseldiği görülürken, arka planda insansız hava araçlarına ait sesler duyuldu.

İsrail'in kentin batı kesimlerini obüs toplarıyla ağır bombardımana tabi tuttuğunu vurgulayan görgü tanıkları, İsrail ordusuna ait tankların da kentin Tel Zarab ve Arz Ebu Semhade bölgelerinde konuşlandığı bilgisini vermişti.

İlk saldırıda 45 Filistinli ölmüş, 249 Filistinli yaralanmıştı

Birleşmiş Milletler'in yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, 24 Mayıs'ta aldığı tedbir kararlarında İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına hükmetmişti.

İsrail, bu karara rağmen 26 Mayıs'ta Refah'ta yerlerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombalamış, saldırıda 23'ü kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere en az 45 Filistinlinin yaşamını yitirdiği, 249 Filistinlinin yaralandığı bildirilmişti.

Görgü tanıkları, "İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor" açıklamasında bulunmuştu.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini de söylemişti.