İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin içinde bulunduğu konvoydaki helikopterlerden birinin kaza geçirdiğini duyurdu.

Aynı helikopterde, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da bulunduğu iddia edildi.

Konvoyda 3 helikopterin bulunduğu, bazı bakanlık yetkililerini taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı aktarıldı.

Aliyev ile baraj açılışı yapmıştı

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir baraj açılışında bir araya gelmişti.

Görüşmenin ardından dönüş yolunda Reisi'yi taşıyan helikopter Doğu Azerbaycan eyaletine zorunlu iniş gerçekleştirdi. Yoğun sis ve aşırı rüzgâr nedeniyle gerçekleştirilen zorunlu inişin 'sert bir iniş' olduğu belirtildi.

Ölü ve yaralılar hakkında bilgi yok

İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter kazasıyla ilgili henüz olası ölü ve yaralılar hakkında bilgi veremeyeceklerini" açıkladı.

İran'ın Fars haber ajansı, helikopter kazası haberlerinin ardından İranlıları Cumhubaşkanı Reisi için dua etmeye çağırdı.

İran devlet televizyonu Cumhurbaşkanı Reisi'nin sağlığı ve güvenliği için dua yayını yapmaya başladı.

Bölgeye askerler gönderildi

İran resmi haber ajansı IRNA, Doğu Azerbaycan Devrim Muhafızları Komutanlığı tarafından yapılan açıklamayı yayınladı.

Açıklamada, helikopter ve kaza yerindeki mürettebattan birinin cep telefonundan sinyal alındığı ve bölgeye askerlerin sevk edildiği belirtildi.

Hamaney'den İran halkına 'dua edin' çağrısı

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin selameti için herkesten dua etmelerini istedi.

Hamaney, yaptığı konuşmada, "Yüce Allah'ın Cumhurbaşkanı ve yanındaki arkadaşlarını millete bağışlamasını umuyoruz. Herkes dua etsin. İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir." ifadelerini kullandı.

Mürettebattan bir kişi ve bir yolcu ile temas kuruldu

İran devlet televizyonu, kazanın nedeninin hava koşulları olduğunu belirterek, ölü ve yaralı bilgisinin doğrulanamadığını duyurdu.

İran devlet televizyonu, helikopterde mürettebattan bir kişi ve bir yolcu ile temas kurulduğunu da açıkladı.

İranlı yetkili: 'Kaza yerinden gelen bilgiler endişe verici'

İranlı bir yetkili Reuters'a, "Helikopter kazasının ardından Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Emirabdullahiyan'ın hayatı risk altında" açıklamasında bulundu.

Yetkili, hâlâ umutlu olduklarını, ancak kaza yerinden gelen bilgilerin çok endişe verici olduğunu aktardı.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammer Bakıri, arama-kurtarma çalışmalarında ordunun ve Devrim Muhafızları'nın bütün imkânlarının kullanılmasını emretti.

Bölgeye ulaşmakta güçlük çekiliyor

Aktarılana göre, yardım ekipleri kazanın yaşandığı başkent Tahran'ın yaklaşık 600 kilometre kuzeybatısındaki Culfa kentine ulaşmaya çalışıyor.

İran İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kurtarma ekiplerinin kötü hava koşulları nedeniyle bölgeye ulaşmakta güçlük çektiği, kurtarma çalışmalarının zaman alabileceği aktarıldı.

İran Kızılayı’ndan yapılan açıklamada ise, "Cumhurbaşkanını taşıyan helikoptere ilişkin olay raporunun alınması üzerine Kızılay Derneği tarafından kurtarma ekipleri, İHA ve diğer gerekli ekipmanlar, arama çalışmaları için bölgeye gönderildi. Olayın gerçekleştiği yer Kalibar ve Warzghan bölgesi olarak açıklandı. Burası ormanlık, erişilemez ve şu anda sisli" denildi.

Türkiye İran'a İHA ve helikopter gönderdi

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "İran makamlarınca Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla yapılan talebe istinaden İran Cumhurbaşkanı ve heyetinin kaza kırıma uğrayan helikopterinin arama kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere bir Akıncı İHA ve bir gece görüş kabiliyetli Cougar tipi helikopter görevlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Akıncı İHA İran hava sahasında göreve başlarken, Cougar tipi helikopter hava şartlarının normalleşmesi için göreve hazır bekletiliyor.