Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 7 günlük hava durumu tahminlerini açıkladı.

Genel müdürlüğün sosyal medya hesabında yapılan açıklamada, "(13-19 Şubat 2024) Ülkemiz genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, hafta ortasından itibaren iç ve batı kesimlerde 4 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor" ifadeleri kullanıldı.

Kuvvetli ve çok kuvvetli sağanak bekleniyor

Meteoroloji'den yapılan tahmine göre, sağanak ve gök gürültülü sağanak, bu akşamdan itibaren Antalya'nın merkez ilçelerinde yer yer şiddetli, gece ise batı ilçeleriyle Serik'te kuvvetli ve çok kuvvetli olacak.

Yağışların yarın gece saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi beklenirken, Isparta'nın güneyi ve Burdur'un batısında bu akşam saatlerinden itibaren yer yer çok kuvvetli sağanak görülecek.

Açıklamada, ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, ani kuvvetli rüzgâr ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bir uyarı da AFAD'dan geldi

AFAD, 12 Şubat Pazartesi günü akşam saatlerinden itibaren Antalya'nın merkez ilçeleri ve Isparta'nın güneyinde çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini duyurarak vatandaşları uyardı.

AFAD'ın resmi X hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Meteorolojiden alınan son bilgilere ve yapılan değerlendirmelere göre; 12 Şubat Pazartesi günü, akşam saatlerinden itibaren; Antalya'nın merkez ilçelerinde (Konyaaltı, Döşemealtı, Kepez, Muratpaşa, Aksu, Kemer) çok kuvvetli yer yer şiddetli; batı ilçeleri (Kumluca, Finike, Demre, Kaş) ile gece saatlerinden sonra Serik'te kuvvetli ve çok kuvvetli; Isparta'nın güneyi (Sütçüler, Aksu, Yenişarbademli, Eğirdir) ve Burdur'un doğusunda (Bucak, Çeltikçi, Ağlasun) yerel kuvvetli yer yer çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgâr ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.

Turuncu ve Sarı Kod verilen iller

Turuncu kod: Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Burdur, Isparta, Antalya.

Sarı Kod: İzmir, Aydın, Manisa, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Van, Şırnak, Hakkari.