Gündem
Giriş Tarihi : 15-01-2022 02:03   Güncelleme : 24-01-2022 02:12

Hakkari'de 11 noktada 'özel güvenlik bölgesi' ilanı

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Hakkari merkez ile Çukurca, Derecik, Şemdinli ve Yüksekova ilçelerindeki 11 bölge, 31 Aralık 2022'ye kadar 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildi.

Hakkari'de 11 noktada 'özel güvenlik bölgesi' ilanı

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, il sınırları içinde faaliyet gösteren PKK ve diğer terör örgütlerinin son zamanlardaki terör ve yıldırma eylemlerinin, kentin sosyal ve ekonomik gelişmesini de olumsuz etkilediği bildirildi.

"Vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar"

Bu eylemler neticesinde vatandaşların ekonomik ve sosyal faaliyetlerini yürütme ile seyahat etme haklarını kullanmaktan mahrum kaldıkları belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadırlar. Valilik makamımız, öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletimizin ve milletimizin her türlü terör tehdidi ve saldırısından korunması maksadıyla bölgesinde emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbiri almaktadır.

'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen alanlara girmek yasak

Tedbirler kapsamında Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince, kent merkezi ile Çukurca, Derecik, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırlarındaki 11 bölgenin, 1 Ocak saat 00.00'dan 31 Aralık saat 23.59'a kadar 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edildiği kaydedilen açıklamada, vatandaşların belirtilen alanlara izinsiz girmesinin yasaklandığı vurgulandı.

'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilen alanlara ilişkin detaylı bilgiye valiliğin internet adresinden ulaşılabilir.