Dünya
Giriş Tarihi : 05-05-2022 01:16   Güncelleme : 11-05-2022 03:05

Güney Afrika'da Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron'un Güney Afrika'da 2 yeni alt varyantının tespit edildiğini açıkladı.

Güney Afrika'da Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Covid-19'a ilişkin son gelişmeler ve küresel aşılamadaki eşitsizliğe değindi.

Ghebreyesus, haftalık küresel Covid-19 ölümlerinde düşüşün sürdüğünü belirterek, "Mart 2020'den bu yana haftalık en düşük Covid-19 kaynaklı can kaybı görüldü. Bu eğilim sevindirici olmakla beraber manzaranın tamamını göstermemektedir" dedi.

Güney Afrika'da vaka artışının nedeni 2 yeni alt varyant

Covid-19 varyantlarından ötürü Dünya Sağlık Örgütü'nün Amerika ve Afrika Bölgesi'nde vaka artışlarının yükseldiğini dile getiren Ghebreyesus, "Omicron varyantını tespit eden Güney Afrikalı araştırmacılar, BA.4 ve BA.5 olmak üzere iki yeni alt varyant daha keşfetti. Güney Afrika'da son günlerdeki vaka artışlarının sebebinin bu varyantlar olduğu bildirildi" diye konuştu.

Ghebreyesus, bu alt varyantların diğerlerine kıyasla ağır hastalık ve ölümlere sebep olup olmadığına dair kesin bir bilgi bulunmadığını belirterek, "Erken verilerin gösterdiğine göre Covid-19 aşılamaları, ağır hastalık ve ölümlere karşı koruyucu nitelikte" değerlendirmesinde bulundu.

"Diğer ülkelerde bu virüsün ne şekilde evrileceğini göremiyoruz"

Covid-19'un yeni varyantlarına karşı en iyi korumanın Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel aşılama hedefinin gerçekleşmesi ve sosyal mesafe olduğunun altını çizen Ghebreyesus, "Vaka testleri ve genetik sıralama da önem taşımaktadır. Güney Afrika'nın BA.4 ve BA.5 alt varyantlarını tespit etmesi, birçok ülkenin durdurduğu genetik sıralamaya hâlâ devam etmesi sayesindedir. Diğer birçok ülkede bu virüsün ne şekilde evrileceğini göremiyoruz" ifadelerini kullandı.