Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranının ocak ayı itibariyle yüzde 49.25'e yükseltildiğini duyurmasının ardından sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, emeklilere çağrıda bulundu.

'En düşük emekli maaşını asgari ücret yapacak'

Özel, mesajında, "Milletin derdi zam, zam, zam. Bu zammı alacağız. En düşük emekli maaşını asgari ücret yapacak, 7 bin liralık zammı alana kadar bütün emeklileri mücadele ve direnişe davet ediyorum" dedi.

'10 bin lira maaş alan bir emekli için 450 liraya karşılık geliyor'

Özel, sosyal medya hesabında paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

TBMM'deyiz, şimdi Meclis hareketlendi, bir haber var. Bağ-Kur ve SSK emeklisine yapılan zam, emekli sandığı emeklisine yapılan zam oranına çıkarılacak. Yani 49.25'e çıkacak.

Yüzde 7 civarında bir artış olacağı öngörülüyor ve bu yine bir iyileştirme olarak söyleniyor.

Biz diyoruz ki, en düşük emekli maaşı 10 bin lira olmasın, asgari ücret düzeyine çıksın, 17 bin lira olsun. Onların bu söylediği şey, örneğin 10 bin lira maaş alan bir emekli için 450 lira zamma karşılık geliyor.

'Göstermelik bir iyileştirme yapıyorlar'

Haberleri yok, 1 kilo et 450 liradan pahalı. Yapmaya çalıştıklarını söyledikleri iyileştirme, iyileştirme değil. Sadece bizim gündemde tuttuğumuz ve emeklilerin sahiplendiği tepkiler üzerine şimdi göstermelik bir iyileştirme yapıyorlar.

En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenene kadar, yani en az 17 bin lira olana kadar konuşmaya devam edeceğiz. Emeklilerin sesini duyurmaya devam edeceğiz.