Dünya
Giriş Tarihi : 11-04-2022 01:28   Güncelleme : 18-04-2022 04:36

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimi: Le Pen ve Macron 2. turda

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur oylamalar 24 Nisan'da, Macron ile aşırı sağcı lider Le Pen arasında yapılacak.

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimi: Le Pen ve Macron 2. turda

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimini 24 Nisan'da gerçekleştirilecek ikinci tur oylamaları belirleyecek.

Sandık çıkış anketlerine göre, ikinci tur, 12 aday arasında oyların yüzde 28.6'sını alan mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile oyların yüzde 23.9'unu alan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi'nin lideri Marine Le Pen arasında yapılacak.

Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi'nin lideri Jean Luc Melenchon oyların yüzde 20.1'ini, aşırı sağcı ve nefret söylemleriyle gündemde olan Yeniden Fetih Partisi lideri Eric Zemmour oyların yüzde 7.2'sini aldı.

Bazı partiler aşırı sağcı Le Pen'e karşı Macron'da birleşecek

Oyların yüzde 5.10'unu alan merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinin adayı ve başkent Paris'in de içinde bulunduğu İle-de-France bölgesinin başkanı Valerie Pecresse, ikinci turda Macron'a oy verme çağrısında bulunarak, "Le Pen'in iktidara gelmesini ve bunun doğuracağı kaosu önlemek için vicdanımla Emmanuel Macron’a oy vereceğim" ifadelerini kullandı.

Oyların yüzde 1.9'unu alan merkez sol Sosyalist Partisi'nin adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hildago da ikinci turda seçmenleri Le Pen'in aşırı sağına karşı Macron'a oy vermeye çağırdı.

Önceki seçimlere göre sandığa gitme oranı düştü

Yaklaşık 48.7 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, yerel saatle 17.00 itibariyle seçime katılım oranı yüzde 65 oldu.

Son seçimlerdeki katılım oranı yüzde 69.42 olarak kayıtlara geçmişti.

İkinci tur için geri sayım başladı

İlk turun resmi sonuçları Anayasa Mahkemesi tarafından 13 Nisan'da açıklanacak ve 24 Nisan'daki ikinci turda seçimi kazanan aday ise 13 Mayıs'ta göreve başlayacak.