Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı televizyon programında, İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde 1 Mart'ta, kullandığı arabayla yol kenarındaki ATV tipi araçlara çarparak bir kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına neden olan ve annesi Eylem Tok tarafından yurtdışına kaçırılan 16 yaşındaki T.C. hakkında açıklama yaptı.

'İadesini talep edecek süreci başlattık'

Adalet Bakanı Tunç'un, konuyla ilgili şunları söyledi:

Cumhuriyet Başsavcılığımız zaten olay anından itibaren soruşturmayı başlatmıştı. Kişinin yakalanması için yakalama kararı çıkartıldı.

Mısır adli makamlarından iadesini talep edecek olan süreci başlattık. Bir kırmızı bülten çıkarıyoruz. Bu konudaki süreç başladı.

'Mısır'la suçluların iadesine ilişkin anlaşmamız var'

Mısır'la bizim suçluların iadesine ilişkin adli yardımlaşma anlaşmamız var. Bu konudaki süreci yakinen takip ediyoruz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımızın yürütmekte olduğu bir soruşturma.

Tabii, buna benzer artık ülkemizde suçla mücadele noktasında hem mevzuat, hem de uygulama anlamında önemli çalışmamız var.

'Annesi hakkında da soruşturma başlatıldı'

Özellikle suçun kaynağında önlenmesi önemli. Suç meydana geldikten sonra, zarar ortaya çıktıktan sonra yargılama süreçleri de elbette önemli ama asıl 18 yaşından küçük, ehliyeti olmayan birisinin trafiğe çıkmış olması ve kazaya sebebiyet vermesi.

Tabii ki burada özellikle o çocuğu kaçıran annesi bakımından da şu an bir soruşturma söz konusu.

1 kişi öldü, 1 kişinin durumu ağır

Eyüpsultan'da 1 Mart'ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken, aynı yönde ilerleyen iki araçtan biri buradaki 3 ATV'ye çarpmıştı.

Kaza sonucu yaralanan Oğuz Murat Acı, İ.G., T.A., S.K. ve H.T. hastaneye kaldırılmıştı. Yaralılardan Oğuz Murat Acı, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetmiş, T.A.'nın ise hayati tehlikesinin bulunduğu bildirilmişti.

Gece yarısı apar topar Mısır'a uçtular

Yapılan incelemede, kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü T.C.'nin olay yerine gelen annesi yazar Eylem Tok'un aracıyla buradan uzaklaşıp saat 02.00 sıralarında İstanbul Havalimanı'na gittikleri, 04.30 sıralarında da Mısır'a uçtukları tespit edilmişti.