İstanbul-Kemerburgaz'da 1 Mart gecesi ehliyetsiz araç kullanan 16 yaşındaki Timur Cihantimur, arızalanan ATV motorunu emniyet şeridinde kontrol eden gruba çarptı.

Kazada evli ve bir çocuk babası olan 29 yaşındaki Oğuz Murat Aci hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Olayın sorumlusu Timur Cihantimur, aynı gece annesi Eylem Tok tarafından önce Mısır'a, oradan da ABD'ye kaçırıldı.

Haklarında kırmızı bülten çıkartılan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur, dün ABD’de gözaltına alındı.

Türkiye'ye iadeleri isteniyor

ABD'nin Boston Polis Departmanı'nın (BDP) raporuna göre, Cihantimur ve annesi Tok, dün sabah gözaltına alındı.

Raporda, Güney Florida Bölge Mahkemesi'nin çıkardığı tutuklama kararı üzerine Boston Kaçaklar Birimi polislerinin, iki sanığın bulunduğu eve yerel saatle sabah 9.30 civarında baskın düzenlediği ve anne ile oğlunu olaysız şekilde gözaltına aldığı belirtildi.

Cihantimur ve Tok federal mahkeme binasına götürülürken, tutuklama kararında Cihantimur için "kasıtsız adam öldürme ve yaralama", annesi Tok'un da "suçluyu koruma" suçlamalarıyla Türkiye'ye iadesinin istendiği kaydedildi.

Tok'un gözaltına alındığı sırada nakit olarak 5 bin dolar taşıdığını bildiren yetkililer, anne ve oğlunun yıllık ücreti 46 bin dolar olan bir özel okulu da gezdiklerini ekledi.

'Sahte pasaportla Küba'ya kaçabilirler'

Reuters'ın mahkeme belgelerine dayandırdığı haberinde, "Türk yetkililerin Tok ve Cihantimur'un sahte pasaport ile Küba'ya kaçabileceğini değerlendirdiği" ifade edildi.

Davaya bakan hakim Donald Cabell, savcıların mahkemeye, anne ve oğulun fırsat verildiğinde tekrar firar edebilecek kaynaklara sahip olduğuna dair savunma yapmasının ardından salı günü için bir duruşma kararı aldı.

Tok ve Cihantimur'un Türkiye'ye iadesiyle ilgili karar verilene kadar tutuklu kalıp kalmayacakları Boston'daki duruşmada belli olacak.

Tok'un avukatı Brendan Kelley ise, müvekkilini 'iade edilmeyecek bir şey nedeniyle gözaltında tuttuklarını' savundu.