Gündem
Giriş Tarihi : 19-02-2022 04:23   Güncelleme : 25-02-2022 03:36

Erdoğan, Stoltenberg'le NATO ilişkilerini ve bölgesel meseleleri görüştü

Türkiye'nin NATO'ya katılışının 70'inci yılı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Erdoğan, Stoltenberg'le NATO ilişkilerini ve bölgesel meseleleri görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

NATO'ya katılışın 70'inci yılı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye’nin NATO'ya katılmasının 70. yılında Türkiye-NATO işbirliği ve bölgesel meseleler ele alındı.

Görüşmede, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin NATO’ya katılımının 70. yılı dolayısıyla tebriklerini iletirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Stoltenberg’e çeşitli platformlarda daima Türkiye'nin İttifak içindeki vazgeçilmez konumunu açık ve net biçimde vurgulaması dolayısıyla teşekkür etti.

Ukrayna krizi de görüşüldü

Türkiye'nin ilk günden bu yana İttifak içinde ilkeli, sorumlu ve yön verici tutum izlediğini ve buna devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna bağlamında devam eden krizin Türkiye'nin NATO içindeki katma değerini bir kez daha gösterdiğini, tırmanmaya başladığı ilk günden itibaren gerilimin diyalog ve diplomasiyle çözülmesi gerektiğini savunduklarını, liderler seviyesinde bir zirveye ya da teknik düzeyde görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceklerini her iki tarafla da paylaştığını ifade etti.

Terörizmle mücadelede dayanışma talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak NATO'nun güvenliği için gereken katkıyı vermekten, sorumluluk üstlenmekten imtina etmediklerini vurgulayarak, yeni Stratejik Konsept'te terörizm tehdidinin tüm boyutlarıyla uygun biçimde yansıtılmasının öncelik arz ettiğini, bilhassa terörizmle mücadele gibi alanlarda müttefiklerinden gereken destek ve dayanışmayı beklemenin Türkiye'nin en doğal hakkı olduğunu belirtti.