Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir araya geldi.

İkili arasındaki görüşme, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde basına kapalı olarak gerçekleşti.

Esirler konusunda Türkiye'nin yardımını istedi

Zelenskiy, X platformunda yaptığı paylaşımda, "Ukrayna'ya verdiği güvenilir destekten dolayı Türkiye'ye minnettarım" dedi.

İki ülkenin, tüm bölgenin ve küresel gıda güvenliğinin sağlanmasının Karadeniz'de koşulsuz seyir güvenliği gerektirdiğini vurgulayan Zelenskiy, bunu hep birlikte başarabileceklerini belirtti.

"Türk savunma şirketleriyle ikili işbirliğini ve ortak üretimi güçlendirmek istiyoruz" diyen Zelenskiy, savaş esirlerinin serbest bırakılması hususunda ise, "Rusya'nın esir tuttuğu Kırım Tatarları dahil savaş esirlerimizin ve vatandaşlarımızın serbest bırakılması konusunda da Türkiye'nin yardımına ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Türk ve Ukraynalı savunma şirketlerine teşekkür

Zelenskiy daha sonra İstanbul'da Ukrayna donanması için inşa edilen korvetlerin olduğu tersaneyi ziyaret ettiğini açıkladı.

Paylaşımında, "Ivan Mazepa korvetinin hazırlık durumunu ve teçhizatını inceledim ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri personeliyle görüştüm. Kendilerine hizmetleri için teşekkür ettim. Ülkemizi güçlendiriyoruz" diyen Zelenskiy, Ada sınıfı ikinci korvetin inşasını da denetlediğini ve korvete 'Hetman Ivan Vyhovskyi' adını verdiğini kaydetti.

Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tüm Türk ve Ukraynalı savunma şirketlerine, "ortaklıkları, barışı yakınlaştırmaları ve bunu kalıcı yapmak için birlikte çalışmaları" için teşekkür etti.