Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, G7 zirvesi kapsamında Afrika ve Akdeniz-Yapay Zekâ ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum öncesinde ABD Başkanı Joe Biden ile ayaküstü konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, oturum öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanına geldi. İki lider bir süre sohbet etti.

Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile de bir süre ayaküstü görüştü.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan'la da el ele poz verdi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Nahyan ile de ayaküstü konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede yan yana bulunduğu ABD Başkanı Biden ile oturum sırasında da sohbet etti.

Erdoğan ayrıca, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le de ayaküstü görüşmede bulundu.

G7 Liderler Zirvesi'ndeki aile fotoğrafı çekimine de katılan Erdoğan, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Bugün İtalya'da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi'nin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Küresel sorunların ve bölgesel çatışmaların çözümünde G7 ülkelerinden daha adil, kapsayıcı ve gerçekçi bir yaklaşım beklediğimizi vurgulamak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi kapsamında Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'yla görüştü.

Görüşmede iki ülke ilişkileri ve İsrail'in Gazze'deki katliamları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede İsrail'in son dönemde iyice yalnızlaştığını, zulmün sona erdirilmesi için İsrail'e baskının devam ettirilmesi gerektiğinin de altını çizdi.