Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Balıkesir-Edremit'te konuştu.

Seçime beş gün kala Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Akın'ın anketlerde önde olduğunu söyleyen Özel, İYİ Partili seçmenden oy istedi.

İYİ Partili seçmene Balıkesir çağrısı

Özel, "Geçmişte birlikte olduğumuz güneş gözlü, gönlünde güneş olan iyi insanlar, geçmiş ittifak ortaklarımız, Balıkesir'i AKP yönetmesin diyen herkes; eğer başka bir partiye oy verirseniz, Balıkesir'i AKP kazanır, ama CHP'ye oy verirseniz Balıkesir'i hep birlikte kazanırız, siz de kazanırsınız" dedi.

'5 maaşlı yandaşlara para var, emekliye gelince para yok'

Emeklilerin içinde bulunduğu çıkmaza da değinen Özel,  şöyle konuştu:

Ben 1.5 ay önce emeklileri davet ettiğimde, 'Emekliler, Özgür Efendi sizi kışkırtıyor' diyordu. Diyordu ki, ülke yüzde 4.5 büyüdü, herkesin keyfi yerinde. Sonra diğer liderler de konuştu. Köşeyazarları yazdı, gazeteler bastı. Televizyonlar yayınladı. Artık herkes emeklinin sesini duydu. Ne oldu şimdi? Önce bir çalışma yapacağım dedi.

Grup başkanvekilleri, 'Cumartesi günü Ankara'yı bekleyin' dedi, olmadı. 'Pazar İstanbul mitingini izleyin' dediler, şimdi çıkmaz ayın son perşembesine ertelediler. Beşli çeteye para var. Saray müteahhidine, yandaşa para var. Uçan saraya, yüzen saraya, kışlık saraya, yazlık saraya para var. 1500 odalı sarayda 5 maaşlı yandaşlara para var, emekliye gelince para yok.

'Onlar emeklileri küçük görüyorlar, hakir görüyorlar'

Emekliler mademki para yok, 31 Mart’ta AK Parti'ye oy yok. Hep beraber sesimizi duyuracak mıyız? Emekliye acımayana sandıkta acıyacak mıyız? Hesabı soracak mıyız? Siz böyle yaparsanız, işte o zaman gerisini onlar düşünsün. Onlar emeklileri küçük görüyorlar, hakir görüyorlar. Yukarıdan bakıyorlar. O küçücük şeyler ömürleri çalışma ile geçmiş birer karıncalar. Karıncalar birlikte olursa, yan yana durursa, peş peşe yürürse, küçük küçük karıncaların yapamayacağı iş, taşıyamayacağı yük, kazanamayacağı savaş yoktur.

'31 Mart'ta 16 milyon emekli Hanya'yı da gösterecek Konya'yı da'

CHP lideri Özel, MHP'li Ramazan Kaşlı'nın ek gelir için su ve simit satma tavsiyesine de sert tepki göstererek şöyle devam etti:

1 Nisan’dan sonra yerel seçim gündemi geçecek ama emeklinin gündemi, astsubayın gündemi, atanamayan öğretmenin gündemi, staj mağdurunun gündemi, çiftçinin gündemini asla unutturmayacağız. Meydanlara alıştık, hep beraber meydanlarda olacağız, hakkımızı söke söke alacağız.

Şimdi bir yandan da emeklilerle ilgili son bir şeyi söyleyeyim. Aksaray MHP milletvekili, Cumhur İttifakı'nın milletvekili, 'Eskiden emekliler ek iş yapardı, simit satardı. Her şeyi devletten beklemesinler, simit satsınlar' demiş. Çalıştılar, bu millet için didindiler, astsubaylar ölümü göze aldılar, öğretmenler tebeşir tozu yuta yuta astım oldular, iş kazaları, iş cinayetleri, meslek hastalıkları... Bu emeklilerin şimdi rahat etme zamanındayız.

Almanya, emeklisi Hans’ı yolluyor Edremit’e, en güzel tatili yapıyor. Hasan Amca'ya MHP'liler 'simit satsın' diyor. Emekliler bekleyin, o MHP'li milletvekiline de size hakkınızı vermeyen, AKP'ye de 31 Mart'ta 16 milyon emekli Hanya'yı da gösterecek Konya'yı da.

'Döndüler dolaştılar, şimdi bayramdan sonra bakarız diyorlar'

Sonrasında Bigadiç ilçesindeki Atatürk Şehitler Parkı'nda partililere seslenen Özel, emeklileri, Türkiye'nin ve dünyanın en kalabalık korosuna benzetti.

Özel, "Koro dediğin 100 kişi, bilemedin bin kişi olur. Bigadiç'te 2 bin kişi var. Edremit'te 5 bin kişi var. 81 vilayette, 973 ilçede binlerce emekli, Türkiye'de 16 milyon emekli hep bir ağızdan sesleniyorlar. Dünyanın en acıklı şarkısını söylüyorlar, '10 bin lira' diyorlar" ifadelerini kullandı.

Özel, şunları söyledi:

Ne oldu? Bütün siyasiler emeklileri konuştu, bütün liderler konuştu, gazeteler yazdı, televizyonlar verdi. AK Parti de dedi ki, 'Biz emekli için çalışma yapıyoruz'. Hatta geçen hafta 'cumartesiyi bekleyin' dediler, fos çıktı. 'Pazar İstanbul'da söyleyecek' dediler, fos çıktı. En son, döndüler dolaştılar, şimdi 'bayramdan sonra bakarız' diyorlar.

Bugün Recep Tayyip Erdoğan çıkmış ve demiş ki, 'Yüksek enflasyon ortamında emekliye ne verirsek verelim dipsiz kuyu misali kaybolup gidiyor'. 'Dipsiz kuyuya gidiyor' diye emekliye para vermiyormuş.

Milletvekiline veriyorsun, dipsiz kuyuya gitmiyor, cumhurbaşkanı maaşına kendi kendine zam yapıyorsun, dipsiz kuyuya gitmiyor, hali vaktinde yerinde olanların 3 maaş, 5 maaş alanların maaşına, parasına para katıyorsun, dipsiz kuyuya gitmiyor, emekliye verince dipsiz kuyuya gidiyor.