6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinde yıkılan ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Sait Bey Sitesi'nde yakınlarını kaybeden aileler, basın açıklaması yaptı.

Aileler pankartlarla Dulkadiroğlu ilçesindeki Sait Bey Sitesi'nin enkaz alanında bir araya geldi.

Tuğba Erdemoğlu, aileler adına yaptığı açıklamada, sitede hayatını kaybeden yakınları için adalet nöbeti başlattıklarını söyledi.

'Hayatını kaybeden 44 canımız için adalet nöbeti başlattık'

Sait Bey Sitesi'ne ilişkin hukuki mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini kaydeden Erdemoğlu, şunları ifade etti:

Burada hayatını kaybeden 44 canımız için adalet nöbeti başlattık. Burası kentsel dönüşüm ile yapılan 5 yıllık bir binaydı ve depremin 8'inci saniyesinde yerle bir oldu. Hiçbir kimseye yaşam alanı bırakmadı.

Belediyeye sadece 400 metre uzaklıkta olan bu binanın 3 buçuk katı kaçak yapıldı ve ne yazık ki ne belediye, ne de yapı denetim firması tarafından hiçbir şekilde müdahale olmadı.

Yetkililere buradan seslenerek ilk davanın üzerinden 16 ay gibi bir süre geçmesine rağmen kaçak yapıya göz yuman ilgililerin soruşturmaya dahil edilmesini talep ediyoruz.

'Bilirkişi raporları eksik ve yetersiz'

Bilirkişi raporlarının eksik ve yetersiz olduğunu öne süren Erdemoğlu, raporların teknik ve yetkin bir üniversite tarafından hazırlanmasını istediklerini belirterek, 4'üncü duruşma tarihi olan 9 Temmuz'a kadar nöbeti devam ettireceklerini söyledi.

Konuşmanın ardından aileler enkaz alanını inceledi.