Gündem
Giriş Tarihi : 29-04-2022 01:34   Güncelleme : 06-05-2022 02:53

Danıştay Savcısı: İstanbul Sözleşmesi'nin feshi hukuka aykırı

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesine karşı açılan davaların bugün esastan görüşüldüğü Danıştay 10. Dairesi'nde savcı, fesih kararının hukuka aykırı olduğu yönünde mütalaa verdi.

Danıştay Savcısı: İstanbul Sözleşmesi'nin feshi hukuka aykırı

İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından feshedilmesinin üzerinden bir yıl geçti.

Yürütmenin durdurulması ve kararın iptali için davalar açıldı

20 Mart 2021 tarihinde feshedilen sözleşmenin 1 Temmuz 2021'de yürürlükten kaldırılması büyük tepki çekmiş; kadın örgütleri, barolar ve muhalefet partileri yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle dava açmıştı.

Açılan davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken, fesih kararının iptaline yönelik duruşma bugün Danıştay 10. Dairesi'nde görüldü.

Danıştay Savcısı 'hukuka aykırı' dedi, kararın iptalini istedi

Ankara Barosu, Diyarbakır Barosu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Serap Yazıcı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in açtığı davaların da aralarında bulunduğu 10 dosyanın karara bağlanmasının beklendiği duruşmada, Danıştay Savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin hukuka aykırı olduğu yönünde görüş bildirdi ve fesih kararının iprtal edilmesini talep etti.

Duruşmayı bitiren heyet, kararın daha sonra yazılı olarak tebliğ edileceğini bildirdi.